DOLAR8,6267
EURO10,1227
ALTIN491,937
BIST1385,61
AdanaAdıyamanAfyonAğrıAksarayAmasyaAnkaraAntalyaArdahanArtvinAydınBalıkesirBartınBatmanBayburtBilecikBingölBitlisBoluBurdurBursaÇanakkaleÇankırıÇorumDenizliDiyarbakırDüzceEdirneElazığErzincanErzurumEskişehirGaziantepGiresunGümüşhaneHakkariHatayIğdırIspartaİstanbulİzmirK.MaraşKarabükKaramanKarsKastamonuKayseriKırıkkaleKırklareliKırşehirKilisKocaeliKonyaKütahyaMalatyaManisaMardinMersinMuğlaMuşNevşehirNiğdeOrduOsmaniyeRizeSakaryaSamsunSiirtSinopSivasŞanlıurfaŞırnakTekirdağTokatTrabzonTunceliUşakVanYalovaYozgatZonguldak
Bursa 28°C
Parçalı Bulutlu
sonhaber16.com

Sağlıklı bir insan hangi aşamalardan geçerek tip 2 şeker hastası olur?

Sağlıklı bir insan hangi aşamalardan geçerek tip 2 şeker hastası olur?
13.09.2021
A+
A-

Modern yaşamın dayattığı aşırı karbonhidratlı ve işlem görmüş beslenme tarzı ile hareketsizlik el ele vermiş durumda. Bunun sonucunda vücuda günlük ihtiyacın çok üzerinde besin ve dolayısıyla kalori alınması söz konusu olur.

Harcanamayan besin maddeleri yağa dönüşerek karaciğer dahil iç organların çevresinde ve zamanla bel çevresinde birikmeye başlar. OBEZİTE gerçeği başlamıştır artık.

Vücutta artmış olan bu yağ dokusu karaciğer, kas ve yağ hücrelerinde bulunan insülin alıcılarının bozulmasına yani dolayısıyla pankreastan salgılanan insüline karşı direnç oluşmasına, yani İNSÜLİN DİRENCİ verilen bir soruna yol açar.

Pankreas bu sorunu aşmak için gitgide daha fazla insülin üretmek zorunda kalır. Kanda bol miktarda bulunan insülin, vücutta yağlanmanın daha da artmasına neden olur. Artan yağ dokusu insülin direncini artırır. Sonuç tam bir kısır döngüdür.

İnsülin direncinin başlangıç yıllarında problem derinden derinden ilerlemeye devam ederken, aşırı insülin üretimi sayesinde kan şekeri normal sınırlarda tutulabilir. Bu dönemde kan şekerini ölçtüren kişi şekeri 100’den düşük bulunduğu için kendisini sapasağlam gibi görebilir.

Kısır döngü sürüp giderken, bir dönem, özellikle yemeklerden sonra salgılanan aşırı miktardaki insülin, şekerin hücre içine gereğinden de fazla sokulmasına, yani kan şekerinin düşmesine yol açar. Bu dönemde yemeklerden sonra, özellikle ağır yemeklerden sonra uyku basması, terleme, çarpıntı, baş ağrısı gibi çok bilinen tablo çıkar ortaya. İşte HİPOGLİSEMİ (şeker düşmesi) denen durum budur. Bir şeylerin yolunda gitmediği artık apaçık belli olmaya başlamış demektir.

Zamanla insülin direnci o kadar artar ki, pankreasın fazla mesai yapması işe yaramaz, şeker gereği kadar hücre içine sokulamaz. O zamana kadar zar zor normal sınırlarda tutulabilen şeker hafiften yükselmeye başlar. Şeker hastalığı tanısı konacak kadar değil ama normalden yüksek şeker düzeyine ulaşılır.

GİZLİ ŞEKER adı verilen bu dönemde laboratuvar bulguları şöyledir:

Açlık kan şekeri 100 ile 125 mg. arasında, iki saatlik tokluk şekeri 140 ile 199 mg arasında veya HbA1c değeri 5,7’den yüksek ama 6,5’tan düşük.

Gizli şeker gizli risk demektir. Çok büyük bir çalışmaya göre gizli şeker aynı zamanda gizli bir risk demektir. Gizli şekeri olanlarda, kalp krizi, felç ve tüm nedenlerden ölüm risklerinin toplamı bakın ne kadar artmakta:

* Açlık şekeri 100 mg. ile 109 mg. arasında olanlarda risk artışı yüzde 13 bulunmuş.

* Bu kıyaslamalar açlık kan şekeri 110 mg ile 125 mg olanlar için yüzde 26 bulunmuş.

* HbA1c 5,7 ile 6 arasında olan kişilerde toplam risk artışı % 21 iken, HbA1c 6 ile 6,5 arasında olduğunda bu oran % 25 bulunmuş.

* Şeker yükleme testinde 2. saatin sonunda şeker düzeyi 140 mg ile 199 mg arasında bulunanlardaki risk artışı ise yüzde 30’a ulaşmış.

Açlık kan şekeri 126 mg. ve üzeri, HbA1c değeri 6,5 ve üzeri veya tokluk kan şekeri 200 mg ve üzeri olduğunda, bunlardan sadece biri bile olsa, şeker hastalığı tanısı konur.

Vitrinlerdeki bazı fiyat etiketlerinde 999,9 lira yazar ya, gizli şeker ile şeker arasındaki fark da bazen işte tam böyle bir farktır.

Gizli şeker döneminde hiçbir yakınma olmayabileceği gibi, hafif ağız kuruluğu, sık idrar yapma, halsizlik ve bulanık görme gibi yakınmalar da görülebilir.

Bazı kişiler gizli şeker bakımından ortalamaya göre daha büyük risk altındadır:

Bel çevresi genişlemiş olanlar, kilo almış olanlar, egzersiz yapmayanlar, hatalı beslenenler, uyku apnesi olanlar, vardiyalı çalışanlar, triglierid düzeyi yüksek HDL düzeyi düşük olanlar, gebelik diyabeti olan kadınlar, iri bebek doğuranlar, polikistik over sendromu olan kadınlar.

Zamanla ŞEKER HASTALIĞI apaçık bir biçimde ortaya çıkar. Şeker hastalığının laboratuvar bulguları şöyledir :

Açlık kan şekeri 126 mg. ve üzerinde, Tokluk kan şekeri 200 mg. ve üzerinde veya HbA1c 6,5 veya üzerinde.

Şeker hastalığı çok sinsi bir hastalıktır. Yakın zaman kadar, bu tanı konduğunda en az 5 yıllık bir hazırlık döneminden söz edilirdi. Japon bilim insanlarının yaptığı büyük bir çalışmaya göre hazırlık süresi en az 20 yıldır. Yani çok uzun bir süreçten sonra şeker hastalığı oluşmakta.

Şeker hastalığının oluşum sürecinde yaşam tarzı değişikliği yapılırsa hastalığın oluşması geciktirilebilir, hatta tamamen önlenebilir.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle…

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.