Renklerin İzinde 100. Yıl Sergisi…

01.11.2023
A+
A-

İsmi gibi rengârenk bir sergiyi gezmek, bizler için de zevkli bir süreç oldu.

Renklerin kardeşliği yanında, etkileyici tarzdaki Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk resimlerini de yakından incelemek, Cumhuriyetimizin 100. Yıl etkinlikleri ve gerekse 10 Kasım tarihinin anlam ve önemini zihinlere kazıyabilmek açısından çok önemli…

Bursa Güzel Sanatları Koruma ve Geliştirme Derneği‘nin, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Sergi Salonundaki “Renklerin İzinde 100. Yıl’’ sergisi, 10 Kasım 2023 Cuma gününe kadar açık.

Zaten, serginin bitiş tarihi de çok anlamlı.

Lütfen bu özel sergiyi, mümkünse 10 Kasım tarihinde tekrar gezelim…

Açılışını Faik Agaev ve Çağlayan Aydoğdu’nun yaptığı sergiye eserleri ile katılanlar; Ayşe Hızlan, Aytaç Özdemir, Çağlayan Aydoğdu, Derya Yıldız Aslantürk, Dildade Torun, Duygu Sarı, Elif Akman, Elif Tapmaz, Emel Şakar, Esra Bulut, Faik Agaev, Filiz Angıç, Gülseren Özay, Gülsün Söğüt, Mehmet Kınay, Münire Filiz Kolsuz, Müzeyyen Biçer, Nazire Kahyaoğlu, Necmiye Beki, Nesrin Korkmaz, Nevin Çalışkan Satık, Nigar Çamurcuoğlu, Nilgün Solakozlu, Nimet Paşalıoğlu, Nurdan Düzgündikiş, Rafet Öztan, Ramazan Alper, Selma Çelebioğlu, Semiha Güneş, Şeniz Evcioğlu, Şeyda Ersöz, Türkan Uz, Vahide Sezer, Yankı Şen ve Zekiye Alkan.

Bursa Güzel Sanatları Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı EMEL ŞAKAR’ın dernek sayfasındaki mesajı; ‘’Hepimiz yaşamımız boyunca bir şeyler yapabilmenin gayreti içerisindeyiz. Okul bitirmek, meslek sahibi olmak, kariyer yapmak, evlenmek, çocuk yetiştirmek, paranın satın alabileceği şeylere ulaşmak, seyahat edip yeni yerler keşfetmek, sosyal çevre edinmek…

Kısacası yaşamın kendisi mücadeledir. Hayat bazen güzel, bazen de kötü sürprizlerle karşımıza çıkar. Tüm bunların ötesinde bize kendimizi iyi hissettirecek, olumlu ve iyimser bir açısı kazandırarak direnme gücümüzü artıracak, bazen de görünenin ötesini keşfetmenin hazzını sağlayacak özetle ruhumuza iyi gelecek yegane şey sanattır.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.’ sözleriyle yolumuzu aydınlatır. Beraberce yaşama güzel dokunuşlar bırakmak için buradayız. Her zaman ve her koşulda sevgiyle ve sanatla kalmak dileğiyle…’’

Sanat… Sanat… Sanat…

Bursa Güzel Sanatları Koruma ve Geliştirme Derneği eski Başkanı Nilgün Solakozlu, yeni başkan Emel Şakar ve Başkan yardımcısı Selma Çelebioğlu’nun bu özel günlerde, ‘Çağdaş Türk Kadını’nın, sanat dalında neler yapabileceğinin en güzel ve modern eserlerini bizlere kavuşturmalarından dolayı, yönetim ve tüm emekçi katılımcılara teşekkür ederiz.

Bu sergide benim de yakından tanıdığım ve eserlerini zevk ile takip ettiğim Nilgün Solakozlu, Emel Şakar, Ramazan Alper, Nurdan Düzgündikiş, Selma Çelebioğlu ve Semiha Güneş’in resimlerini Mehmet Emin Düzgündikiş, Yunus Temiz,  Şeref Ruhi Aydın ve Nihat Küçük hocam ile birlikte takip ettik.

Mustafa Kemal Atatürk’ün sanata ve sanatçıya verdiği önemi en iyi anlatan sözü; “Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki fennin gerektirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki, o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.”

Sağlık, sevgi ve hoşgörü ile kalınız…

YORUMLAR

 1. Nurdan DÜZGÜNDİKİŞ dedi ki:

  Sayın Tansel SAYLI Sergimize göstermiş olduğunuz ilgi ve hassasiyetiniz için kendim ve tüm sanatçı arkadaşlarım adına size teşekkür ederim. Ayrıca haber köşemizde bize yer verdiğiniz

  1. Tansel Saylı dedi ki:

   Çok çok teşekkürler, saygılarımla.

 2. Nurdan DÜZGÜNDİKİŞ dedi ki:

  Ayrıca haber köşemizde bize yer verdiğiniz için de teşekkür ederiz. Saygı ve selamlar.🙏

  1. Tansel Saylı dedi ki:

   Her daim. Sanat çok özel bir duygu ve emek ister. Her türlü emeğe de saygılı olmak gerekir..