PERYÖN’den üyelerine psikoloji semineri

PERYÖN’den üyelerine psikoloji semineri

Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) Güney Marmara Şubesi, pandemi sürecinde düzenlediği online toplantılarla üyelerine destek olmayı sürdürüyor.

PERYÖN Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Barış Gül, pandemi sürecinde yaptıkları webinar buluşmalarıyla, üyelerini bilgilendirmeye devam ettiklerini söyledi. Bu kapsamda klinik psikolog Mustafa Çetinkaya’nın katıldığı webinarda PERYÖN üyelerine “Koronavirüs Döneminde İlişkileri Güçlendirmek” konusunda önemli bilgiler verildi.

Aile ve Sosyal Politikalar ile Kalkınma Bakanlıklarında hizmet vermesinin ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde uzman psikolog olarak çalışmaya devam eden Çetinkaya, COVİD-19 sürecinin insan ilişkileri üzerindeki etkisini anlattı. Pandeminin hızlı yayıldığını ve toplumsal tabakaları derinden etkilediğini söyleyen Çetinkaya, salgının ve devamındaki karantinanın rutinin bozulması, anksiyete bozuklukları, depresyon ve tükenmişlik sendromu gibi çok sayıda olumsuz etkisi olduğunu belirtti.

“Kişisel alanlardan mahrum kalındı”

“İnsanların bu süreçlerden psikolojik olarak etkilenme düzeyi kişinin ait olduğu sosyo-ekonomik koşullar, maruziyet düzeyi, kişisel özellikler ve daha birçok değişkene bağlı olarak farklılık gösterebiliyor” diyen Çetinkaya “Kişisel alanlardan mahrum kalındığı, kimsenin daha önceden deneyimlemediği yeni bir düzene geçildi. Bunun ilişki dinamikleri üzerinde olumsuz etkisi oldu” diye konuştu.

Katılımcılara bireysel ve aile olarak normale dönüş süreçlerinin nasıl olacağı hakkında da bilgi veren Çetinkaya, “Aile kriz yönetimi planı oluşturmak ve duyguların konuşulmasına imkan tanımak çok önemli. Hastalıkla mücadele henüz bitmedi ancak sonrasında yeni bir dönem bizi bekliyor” diye konuştu.

“Çalışmalar sürecek”

PERYÖN Güney Marmara Şube Başkanı Barış Gül de sunumu için Çetinkaya’ya teşekkür ederek, “Çok değerli bilgiler edindiğimiz değerli bir toplantı oldu. Mustafa Bey’e teşekkürlerimi sunuyorum. Üyelerimize de katılımları için teşekkür ediyorum. Onlara yönelik çalışmalarımız sürecek” dedi.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ