KADIN RENKTİR

01.03.2024
A+
A-

Bursa Güzel Sanatları Koruma ve Geliştirme Derneği‘nin düzenlediği, ‘’Kadın Renktir’’ temalı özel sergisi, Nilüfer Belediyesi Konak Kültürevi salonunda 29.02.2024 – 13.03.2024 tarihleri arasında, ziyarete açılmıştır.

Özel konusu olan, çok da ilginç bir sergi.

‘’Kadın Renktir’’ ana temalı serginin, 8 Mart ‘’Dünya Kadınlar Günü’’ne denk gelmesi ayrı bir önem ve anlam içermektedir.

Sıcacık, rengarenk hani derler ya cıvıl cıvıl ve farkındalık yaratan bir sergi.

Kadın her zaman renktir, renk olmaya da devam etmelidir…

8 Mart ‘’Dünya Kadınlar Günü / Dünya Emekçi Kadınlar Günü’’ tüm dünyada olduğu gibi güzelim ülkemde de kutlanmaktadır.

Bu özel gün, kadınların sosyal, toplumsal, ekonomik ve siyasi haklarının varlığı açısından önemli olup, kadınların farkındalık yaratarak, eşitlik ve adalet mücadelelerinin de bir kazanımı olarak ayrı bir değer taşımaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün, 2021 yılında yayınladığı bir rapor, dünyada her üç kadından birinin yaşamı boyunca fiziksel veya cinsel şiddete uğradığıdır. Maalesef çok çok yüksek ve kabul edilemez bir oran.

Güzel ülkemde de her sene, nutuk ve söylemden öteye geçmeyen etkinlikler, kadın cinayetlerine çözüm olamamaktadır. Kadın cinayetleri maalesef artarak devam etmektedir.

Kirli siyasetin dışında, bu konuda kabul görmüş dünya standartlarına yaklaşmamız en önemli ve öncelikli bir iç meselemizdir.

Bursa Güzel Sanatları Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı Emel Şakar’ın sergi hakkındaki mesajı, zaten bu anlamlı günün önemini net şekilde açıklamaktadır;

”Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararıyla her yıl 8 Mart’ta uluslararası bir etkinlik niteliği kazanmış olan Dünya Kadınlar Günü diğer adıyla Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Kadınlar ve Kızlar adına sivil farkındalık yaratmak, cinsiyetçi ayrımcılıkla mücadele amaçlı, insan hakları temelinde kadın hakları hareketinde önemli bir yer tutmaktadır.

Bu anlamlı günün çıkış noktası kabul edilen ve 8 Mart 1857 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde 129 kadın tekstil işçisinin haklarını ararken yanarak can vermesi olayı, aynı zamanda tüm dünyada kadınlar adına mücadele ateşini yakmıştır.

Resmi ve sivil toplum kuruluşları bünyesinde düzenlenen anma etkinlikleri çerçevesinde, Bursa Güzel Sanatları Koruma ve Geliştirme Derneği olarak üyelerimizle birlikte bu anlamlı tarihe bir iz bırakmak istedik.

Bu amaçla 29.02.2024 – 13.03.2024 tarihleri arasında düzenlediğimiz karma sergimizin temasını Kadın olarak belirledik.

Toplamda 48 üyemizin katkılarıyla 60’ın üzerinde resimle düzenlediğimiz sergimizde, farklı kadın portreleri ve sosyal ve ekonomik yaşamın içerisindeki kadın figürleri ile eserlerimizde kadını renklerle anlatmaya çalıştık. Bu sebeple sergimizin adını “Kadın Renktir” olarak belirledik.

Nilüfer Belediyesi Konak Kültürevi salonunda 29.02.2024 tarihinde açılışı yapılacak olan ve 13 Mart tarihine kadar gezilebilecek sergimize tüm sanat severleri bekliyoruz.’’

Açılış konuşmasını yapan Bursa Güzel Sanatları Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı Emel Şakar’dan sonra kurdelenin İmre Erten tarafından kesilmesi ve Gülseren Özay’ın güzel ve anlamlı bir şiiri seslendirmesinin ardından, eserleri gözlemlememiz bizleri çok mutlu etti.

Emeği geçen, başta Dernek Başkanı Emel Şakar ile tüm katılımcılara çok teşekkürler.

Bu sergide eserlerini zevk ve onurla takip ettiğim Ramazan Alper, Nilgün Solakozlu, Emel Şakar, Selma Çelebioğlu, Duygu Sarı ve Gülseren Özay ile sohbet etmek güzel bir anı idi.

Lütfen, 48 katılımcının 60’ın üzerindeki eserlerini sergilediği bu özel sergiyi, 13 Mart tarihine kadar gezelim derim…

Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlar hakkındaki şu önemli sözü;

”Dünyada her şey kadının eseridir. Kadınlarımız eğer milletin gerçek anası olmak istiyorlarsa, erkeklerimizden çok daha aydın ve faziletli olmaya çalışmalıdırlar.”

KADIN RENKTİR…

8 Mart Dünya Kadınlar gününe az bir zaman kalmasına rağmen, şimdiden güzel bir dünya dileğiyle tüm kadınlarımızın bu özel gününü kutluyorum.

***

Sağlık, sevgi ve hoşgörü ile kalınız…

YORUMLAR

 1. İSA YILDIZ dedi ki:

  Ağzına yüreğine kalemine sağlık arkadaşım kadın olmazsa dünya olmaz

  1. Tansel Saylı dedi ki:

   İsa Dostum, çok çok teşekkürler, selamlar.

 2. Göksel Saylı dedi ki:

  Kadınlar insandır biz insanoğlu.
  Neşet Ertaş

  1. Tansel Saylı dedi ki:

   Harika…

 3. MEHMET LEVENT KARAOĞULLARI dedi ki:

  👌🏻😊🙋🏻‍♂️
  Eline sağlık teşekkür ederiz 👍🏻😉

  1. Tansel Saylı dedi ki:

   Levent’im çok teşekkürler…

 4. Cemile Şentürk dedi ki:

  Tansel emeğine yüreğine sağlık.
  Katkı sağlayan arkadaşlarıda kutluyorum.

 5. Kamil Çakır dedi ki:

  Tespitlerin için teşekkür ederiz.Kadın haklarıyla ilgili bu mücadele uzun yıllar devam edecek.Bizlerin durduğu yer çok önemli.

 6. Tülin Çakır dedi ki:

  Yine güzel bir yazı kaleme alarak siz de renklere renk katmışsınız Tansel bey… Emekçi ve de cinayete kurban gitmiş tüm dünya kadınlarına saygılar…