DOLAR18,1048
EURO18,4164
ALTIN1027,118
BIST2998,8
AdanaAdıyamanAfyonAğrıAksarayAmasyaAnkaraAntalyaArdahanArtvinAydınBalıkesirBartınBatmanBayburtBilecikBingölBitlisBoluBurdurBursaÇanakkaleÇankırıÇorumDenizliDiyarbakırDüzceEdirneElazığErzincanErzurumEskişehirGaziantepGiresunGümüşhaneHakkariHatayIğdırIspartaİstanbulİzmirK.MaraşKarabükKaramanKarsKastamonuKayseriKırıkkaleKırklareliKırşehirKilisKocaeliKonyaKütahyaMalatyaManisaMardinMersinMuğlaMuşNevşehirNiğdeOrduOsmaniyeRizeSakaryaSamsunSiirtSinopSivasŞanlıurfaŞırnakTekirdağTokatTrabzonTunceliUşakVanYalovaYozgatZonguldak
Bursa °C
sonhaber16.com

İYİ Parti, politikalarını iktidar olmak için güncellemelidir

İYİ Parti, politikalarını iktidar olmak için güncellemelidir
12.01.2021
A+
A-

Türkiye’de son 19 yılda Cumhuriyetle elde edilen kazanımlar AKP eliyle birer birer yok edilirken iktidara karşı parti olarak net tavır göstermeliyiz. İktidara giden yolda AKP ile aramıza kesin çizgiler koyarak özgün politikalar üretmek zorundayız. İttifaklar ucube başkanlık sisteminin bir sonucuyken tabanımızda sanki CHP ile Katolik nikahı varmış gibi bir algılamayla karşı karşıya kalıyoruz. Yine zaman zaman CHP içindeki marjinallerin çıkışı da tabanımızı olumsuz etkilemektedir.

İYİ Parti; CHP’nin gölgesindeymiş gibi bir algıdan mutlaka kurtulmalıdır. Zira Türk solunun gücü ortadadır. İktidara giden yol Türk sağının oylarını almakla mümkün olacaktır. Bunun için öncelikle İYİ Parti; politikalarına uymayan CHP’den de gelse bütün yanlışlara karşı kesin tavır konulmalıdır.

İYİ Parti; 83 milyon insanımızı kuşatan milliyetçi, muhafazakâr ve kalkınmacı bir partidir. Dolayısıyla her siyasi partiden ve tabandan oy alabilecek belki de tek partidir.

İYİ Parti; taban benzerliği olan sağ partilerle arasındaki politika farklılığını daha da belirginleştirerek bu partilerin tabanından oy almak için yeni söylemler geliştirmek zorundadır. Türkiye’de % 70 sağ seçmenin olduğu bir yapıyı düşünürsek politikalarımızı AKP ve MHP’nin politikalarına karşı geliştirmek zorundayız.

Sayın Bahçeli’nin arada bir ”eve dön” söylemlerini boşa çıkarmak ve AKP ile hiçbir şekilde partimizle politik duruşlarının benzer olamayacağını sık sık gündeme getirerek tabanda farklılığımızı daha da artırarak özgünleşmek zorundayız.

İYİ Parti milliyetçi bir partidir. Türk milletinin egemenliğini, üniter devlet ve vatanın bölünmez bütünlüğü ile katılımcı demokrasi dediğimiz güçlendirilmiş parlamenter sistem vurgusunu somut hale getirerek kitlelere sunmalıdır.

Sayın Genel Başkanımızın açıklamalarını Divanımızdan vekillerimize ve bütün taşra teşkilatlarımıza kadar bütün örgütlerimiz belirli aralıklarla tekrarlayarak, toplumda gündem oluşturarak kanaate dönüştürmelidir.

Partili Cumhurbaşkanlığının Türkiye’de bütün kurumları nasıl siyasallaştırdığı vurgusu örneklerle anlatılarak iktidarın gerçek yüzü halka anlatılabilmelidir.

İktidarın sanal gündemlerine kapılmadan milletin gündemi olan ekonomi, hukuksuzluk ve liyakatsizliği sürekli dillendirmelidir.

İktidarın din ve ahlak istismarına karşı milletimizin hassasiyetlerine uygun bir dil ile halkın dinden nasıl soğutulduğu gerekiyorsa yapılacak anketlerle ifade edilmelidir. Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu iktidar döneminde deizm hareketleri zirve yapmış durumda. Bu durum bütün gerekçeleriyle kitlelere ulaştırılmalıdır.

İYİ Parti ülkede temel problem olan demokrasi özgürlükler ve liyakat konusunda kendi ev ödevini mutlaka gerçekleştirmek zorundadır. Zira insanlarımızı söze değil, uygulamaya bakar. Bu konuda istediğimiz noktaya maalesef gelemedik.

Toplumun hassas olduğu konular kendi bünyemizde bizim hassasiyetlerimiz olmaktan çıkarsa iktidara gelmek için toplumda nasıl karşılık bulabiliriz? Toplumsal ihtiyaçlar ile bizim parti için duruşumuz örtüştüğü oranda iktidara en yakın anımız olur.

Sözün özü; iktidara gelebilmek için hem ev ödevimizi en hızlı şekilde gerçekleştirmeliyiz, hem de mevcut iktidardan farklılığımızı kalın çizgilerle belirtmeliyiz. CHP ile olan ittifakın sadece bir seçim ittifakı olduğunu CHP’nin yanlışlarının partimizle bir ilgisinin olmadığını duruşumuzla dile getirmeliyiz.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

  1. Ali Biçimseven dedi ki:

    Abdullah Bey, Yazınızı büyük bir keyifle okudum. Tesbitlerinize katılmamak elde değil. İYİ Parti’nin somut projeler ile seçmene mesajlar vermesi gerekir. Örneğin kamuda tasarruf, sanayide, tarımda, hayvancılıkta üretim ekonomisi, sağlık, eğitim, dış politika konularında ne yapacağını halka anlatmalıdır. Hazine garantili köprü, hastane, otoyollar bütçede büyük karadelikler oluşturduğu için bunları kamulaştıracağını yüksek sesle halka anlatmalıdır. Vergi adaletsizliğini nasıl çözeceğini, çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alacağını deklare etmidir. Milli geliri Avrupa standartlarına nasıl çıkartacağını açıklamalıdır. En önemlisi de büyük bir savurganlık içinde bulunan yıllık bütçesi milyarları bulan Sarayı üniversite yada kamu kuruluşlarına tahsis edeceğini açıkca vatandaşa anlatmalıdır. Sonuç olarak bir farkındalık ortaya koyarak somut ve inandırıcı şeyler söylemelidir.