Bakanlıktan gençler için sosyal medya hamlesi!

Bakanlıktan gençler için sosyal medya hamlesi!

Sağlık Bakanlığı Davranışsal Bağımlılıklar ile Mücadele Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı hazırladı.

Teknoloji çağının ilerlediği bu zamanlarda sosyal medyanın gençler üzerindeki zararları giderek artıyor. Sağlık Bakanlığı Davranışsal Bağımlılıklar ile Mücadele Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı hazırladı. Planda sosyal medyanın kullanımı gençler üzerinde yüzde 8 olarak azaltılacağı hedefleniyor.

Planın ayrıntıları şöyle:

– 14-19 yaş yaş aralığında son bir ayda internette geçirilen zaman araştırılacak. Sosyal medya kullanımı 2023 yılına kadar yüzde 8 azaltılacak. Öğrencilerin toplu halde bulundukları yerlerde (okullar, yurtlar, gençlik merkezleri, gençlik kampları) teknolojinin bilinçli, etkin, amacına uygun kullanımını içeren, bilgilendirme, bilinçlendirme faaliyetleri (yarışma, etkinlik, afiş, broşür vb.) planlanacak.

– Kafe, internet kafe gibi yerlerde bilişim teknolojilerinin doğru kullanımına yönelik sabit, dikkat çekici ve uyarıcı mesajların yanı sıra tehdit, taciz, istismar durumlarında iletişim kurulacak kurum ve kuruluşların iletişim bilgilerinin de konulmasının zorunlu ve standart hale getirilmesi için düzenleme yapılacak.

– Çocuklar, gençler ve ailelere yönelik internette, sosyal medyada kimlik koruma, güvenli internet kullanımı ve tehdit durumunda ihbar etme, bilgilendirme ve bilinçlendirme eğitimleri yapılacak. İnternet ortamında çocuk istismarının önlenmesi, özel hayatın gizliliğinin ihlali bildirimlerinin yapılması, cinsel istismar bildirimlerinin yapılması, internet üzerinden yaşanılan problemleri iletme ile ilgili adreslerin bilinilirliği arttırılacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ