ANITKABİR RUHU…

15.01.2024
A+
A-

Ne zaman Ankara’ya yolum düşse, Anıtkabir’e gitmek bana ayrı bir huzur ve mutluluk verir.

Buna, ‘Anıtkabir ruhu’ da diyebiliriz.

Ankara doğumlu olmam, bir Ankara sevdalısı olarak da ayrı bir duygu yoğunluğu oluşturmaktadır.

Cumhuriyetimizin 100. Yıl etkinlikleri kapsamında, Aralık 2023 – Ocak 2024 ayı içerisinde Anıtkabir’e gidip, saygı duruşunda bulunmak, yaşamıma özel bir yer ve anlam katmıştır.

Bursa’dan, iki önemli dernek faaliyeti kapsamında, Ankara’da bulunmak benim hatta, bizler için onur kaynağıdır.

26 Aralık 2023 tarihinde, ”Bursaspor Taraftarlar Derneği” önderliğinde Anıtkabir’e gidip, Yüce Önderimize çelenk sunmak ve saygı duruşunda bulunmak bizleri çok mutlu etti.

Dernek Başkanı Mustafa Kemal Gürmen ile Abim Necdet Külahçı ve İsa Yıldız eşliğinde, yine Ulus’taki Birinci ve Meclis’e giderek o ‘Yüce Meclis’ ruhunu hep birlikte yaşamak ayrı bir güzellik.

Daha sonra da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne giderek, faaliyetimizi bitirdik.

Hani derler ya, dolu dolu bir gün, evet…

23 Nisan 1920 ruhunu hissetmek bizleri çok mutlu etti.

Bursaspor Taraftarlar Derneği’ne teşekkürler…

Tarih, 13 Ocak 2024; ANITKABİR

”Kalite Birliği Derneği” (KALBİR) 2009 yılında kurulmuştur. Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yılını ”Ulusal Egemenlik ve Kalite Yılı” ilan etmiş olup, Bursa şehrimizi de ”Kaliteşehribursa” olarak ifade etmekte ve bu konuda çalışmalar yapmaktadır.

Bu çalışmaları yakından takip eden birisi olarak da gurur duymaktayım.

Kalite Şehri Bursa…     

KALBİR Onursal Başkanı Prof. Dr. Erkan Işığıçok ve Yönetim Kurulu, 7 Ocak 2023 tarihinde Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıl dönümünde, bir yıl içinde en az 100 faaliyet yapacaklarına dair söz vererek, ‘kalite meşalesini’ Anıtkabir’de ateşlemiş bulunmaktadırlar.

Değerli Hocam Prof. Dr. Erkan Işığıçok’un, 7 Ocak 2023 tarihli Atamıza hitaben bildirisindeki şu cümleler, çok hoşuma gitmiştir;

”Atatürk gibi düşünmek, yani sizin gibi düşünmek deyimine göre hareket ederek, problemlerimizin üstesinden geleceğimize inanıyoruz.

Sizin muasır medeniyet vizyonunuzdaki Türkiye’ye ulaşmak için 85 milyon olarak çok çalışmamız gerektiğini de biliyoruz.”  

Bu söylemin üzerinden tam 1 yıl geçmişken, bizler 13 Ocak 2024 tarihinde, Anıtkabir’de buluşarak bu süreçte neler yapıldığını Prof. Dr. Erkan Işığıçok Hocamızın, Atamıza sunduğu bildirgeden, gururla öğreniyoruz.

”Ulu Önderimiz, 

Kaliteşehribursa’da 2009 yılında kurulan ve kısa adı KALBİR olan Kalite Birliği Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri ve kalite sevdalıları olarak, 7 Ocak 2023 tarihinde huzurunuza gelmiştik. 53 hafta sonra bugün yine huzurunuzdayız.

Bildiğiniz gibi, KALBİR olarak, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yılı olan 2023 yılını ‘Ulusal Egemenlik ve Kalite Yılı’ ilan etmiş ve kalite meşalesini Ankara’dan yakarak, 2023 yılında en az 100 faaliyet yapacağımıza sizin huzurunuzda söz vermiştik.

Yüce Atam, KALBİR olarak ‘bizde söz namustur’ anlayışıyla size verdiğimiz sözü tuttuk ve 2023 yılında 117 faaliyet gerçekleştirdik. ‘Bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse, bilimi seçin.’ şeklindeki sözünüze sadık kalarak ‘Ne yaparsan yap, aşk ile yap ve içine bilimi de kat’ anlayışıyla hareket ediyoruz.

Büyük Önderimiz, Çin atasözünde belirtildiği gibi ‘Bir yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek, on yıl sonrasını düşünüyorsan ağaç dik, yüz yıl sonrasını düşünüyorsan insan yetiştir.’ söylemine dayanarak, insan yetiştiriyoruz. Kaliteşehribursa’da Kalite Ordusu ana temasıyla ’İş Dünyasına Hazırlık Programları’ yürütüyor, sanayiye ve iş dünyasına problem savaşçısı yetiştiriyoruz. Milli ses veriyor ve herkesi milli ses vermeye davet ederek, Cumhuriyetimizin ikinci yüz yılına hazırlayacak çalışmalara tuz tanesi kadar da olsa katkı yapmaya ve ışık saçmaya davet ediyoruz.

Aziz Atam, emin olunuz ki, kurduğunuz Cumhuriyet ilelebet payidar kalacaktır.

Rahat uyuyun; mekanınız cennet, kabriniz nur olsun.

13 Ocak 2024

Prof. Dr. Erkan IŞIĞIÇOK

Kalite Birliği Derneği Onursal Başkanı ’’

ANITKABİR  

Bu muhteşem söylemde, göz yaşlarımı tutamadım desem…

Başta KALBİR Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Erkan Işığıçok, olmak üzere KALBİR Başkanı Mustafa Karaman, Başkan Yardımcısı Feridun Baykara, Genel Müdür Mustafa Toğuş ve tüm emeği geçenlere teşekkürler.

Evet, ANITKABİR ruhu öyle bir kavramdır ki, Kuvâ-yi Milliye ve Ulusal Kurtuluş Savaşındaki, Bozüyük/Polatlı’dan başlayıp, tüm Sakarya boyunca ‘Anadolum’un kutsal toprakları Eskişehir, Ankara, Kütahya, Afyon, Uşak ve İzmir’i de içine alıp,  emperyalizmin denize dökülmesi aşamasıdır.

Kalite meşalesinin ANITKABİR’den yakılması önemli bir eylem olup, bizlerin de ‘problem savaşçısı’ olarak toplumdaki görevlerimizi üstlenmemiz, geleceğimizdir.

Bu görevi üstlenmediğimiz süreçte, emperyalizmin kölesi olarak, sadece sitemde bulunup, kaderimize razı oluruz…

Sağlık, sevgi ve hoşgörü ile kalınız…

YORUMLAR

 1. Oruçhan TANSEL dedi ki:

  👍👏👏👏👍

  1. Tansel Saylı dedi ki:

   Çok teşekkürler…

 2. İSA YILDIZ dedi ki:

  Değerli arkadaşım ağzına yüreğine kalemine sağlık çok güzel olmuş ayaklarınıza ‘da sağlık

  1. Tansel Saylı dedi ki:

   İsa Arkadaşım, teşekkürler…

 3. Ayten Şentürk dedi ki:

  Tansel bey elinize, kaleminize sağlık.
  Yazılarını çok severek okuyorum, Yenilerini sabırsızlıkla bekliyoruz.

  1. Tansel Saylı dedi ki:

   Ayten Arkadaşım, çok teşekkürler…

 4. Ayten Şentürk dedi ki:

  Tansel bey elinize, kaleminize sağlık.
  Yazılarınızı çok severek okuyorum, Yenilerini sabırsızlıkla bekliyoruz.

 5. Raji dedi ki:

  Anıtkabir buluşmalarımızı çok özledim.
  Büyük önderimize sevgi ve saygıyla …

  1. Tansel Saylı dedi ki:

   Raji Kardeşim, çok haklısın, en kısa zamanda desek.

 6. Ersan Tekin KÜNKTAKAN dedi ki:

  Değerli dostum Tansel SAYLI..Bursaspor Taraftarlar Derneği ile,milli duygularımızı yükselten Anıtkabir ve TBMM gezimizi harika anlatan yazınız için çok teşekkürler..Kaleminize,yüreğinize sağlık…🤗🤝🙏

  1. Tansel Saylı dedi ki:

   Sevgili Ersan Hocam, saygı ve sevgilerimle…