Telefonlarda yeni teknolojiyi duyurdular!

Telefonlarda yeni teknolojiyi duyurdular!
03.06.2024
A+
A-

Hemen herkesin ortak problemi olan cep telefonu şarj sorunu, yakın bir zamanda bulunan yeni bir teknoloji ile tamamen tarihe karışacak gibi görünüyor. Bu heyecan verici gelişme, telefonlarımızı şarj etmek için prize ihtiyaç duymadan kullanmamızı sağlayacak.

Fakat bu konuya kafa yoran araştırmacıların yeni bir yöntem geliştirdiği ortaya çıktı. Eğer yakın bir zamanda bu yeni yol hayatımıza entegre olmaya başlarsa telefonlarımızın şarj süresi diş fırçalamaktan bile daha kısa sürede olacak.

Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) dergisinde yayımlanan son araştırmaya göre, Colorado Üniversitesi tarafından keşfedilen yeni bir teknik ile şarj sorunu için önemli bir adım atılacak.

ŞARJINIZ BİR DAKİKADA YÜZDE 100 OLACAK

Araştırma sonucunda cep telefonlarının şarjlarının bir dakikadan kısa bir sürede doldurulmasının imkansız olmadığı ortaya çıktı. Yeni yöntem süper kapasitörler ile iyonların daha verimli hareket etmesine dayanıyor.

İyonlar pozitif yüke sahip olan atomlardan oluşuyor ve süper kapasitörler kıza zamanlı şarj döngülerinde enerji depolamak için kullanılır.

Konu hakkında araştırma yapan Ankur Gupta, iyonların hareketlerinin daha verimli hale getirilmesinin enerji depolama salım süreçlerinin hızlandırabileceği keşfedildi:

“Gezegenin geleceğinde enerjinin rolü kritik, kimya mühendisliği bilgilerimi enerji depolama cihazlarını ilerletmek için kullanmaya karar verdim.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.