Merkez Bankası Kredi Kartı Limitlerini Radarına Aldı

Merkez Bankası Kredi Kartı Limitlerini Radarına Aldı
01.06.2024
A+
A-

Aktif kredi kartı kullanıcı sayısının 30 milyona yaklaşmasıyla birlikte Merkez Bankası’ndan kredi kartı limitleri konusunda önemli bir uyarı yapıldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), gelir ile uyumlu limit belirlenmesi gerektiğini vurguladı.

TCMB’nin Finansal İstikrar Raporu’nda, hanehalkı borcunun milli gelire oranının düşük seviyesini koruduğu ancak bireysel kredi kartı borçlarının payının arttığı belirtildi. Kredi kartlarının enflasyonist dönemlerde taksit olanaklarıyla kolay erişilebilir bir finansman kaynağı sunduğu ifade edildi.

Hanehalkının finansal yükümlülüklerindeki artışta kredi kartı borçlarının başlıca etken olduğu belirtilen raporda, “Tüketici temel mal ve hizmet enflasyonu, dijitalleşme kaynaklı kullanım kolaylıkları, ödemelerde nakit kullanımının azalarak kart kullanımının yaygınlaşması, bankaların yüksek limit artırımları ve kredi kartı taksit imkanları gibi faktörler kredi kartı bakiyelerinin büyümesinde etkili olmuştur” denildi.

Raporda, aktif kredi kartı kullanıcı sayısının 28 milyona yaklaştığı vurgulanarak, bireylerin kredi kartı bakiyeleri ve limitlerinde önemli ölçüde artış yaşandığına dikkat çekildi. “Artan kredi kartı faiz oranları ile birlikte özellikle gelir ve borçlanma uyumsuzluğu olan bireylerde faize bırakma eğiliminin borç servis yükünü artırabileceği değerlendirilmektedir” ifadesi kullanıldı.

2024 yılı başı itibarıyla bireylere tanımlanan toplam kredi kartı limitinin 4.2 trilyon TL’ye, toplam kart bakiyesinin ise 1.3 trilyon TL’ye ulaştığı açıklandı.

50 bin TL ve altı limitli kredi kartlarında limit kullanım oranının artmaya devam ettiği görüldü. Bu kapsamda, kredi kartı limiti 50 bin TL’ye kadar olan bireylerin limitlerinin %51.6’sının borç bakiyesine dönüştüğü, daha yüksek limit gruplarındaki bireylerin ise limit kullanımının görece düşük seviyede kaldığı belirtildi.

Bireylerin tüm bankalardaki toplam limit tutarına göre belirlenen limit gruplarına bakıldığında, 200 bin TL ve üzeri limite sahip olan bireylerin toplam kredi kartı borçlarının yarısından fazlasına sahip olduğu görüldü.

Rapora göre, 8.7 milyon kişinin toplamda 171.3 milyar TL’lik kredi kartı bakiyesi bulunmakta olup, bu tutarın 88.3 milyar TL’si borçlanılmış durumda.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.