DOLAR18,644
EURO19,6447
ALTIN1075,782
BIST5005,3
AdanaAdıyamanAfyonAğrıAksarayAmasyaAnkaraAntalyaArdahanArtvinAydınBalıkesirBartınBatmanBayburtBilecikBingölBitlisBoluBurdurBursaÇanakkaleÇankırıÇorumDenizliDiyarbakırDüzceEdirneElazığErzincanErzurumEskişehirGaziantepGiresunGümüşhaneHakkariHatayIğdırIspartaİstanbulİzmirK.MaraşKarabükKaramanKarsKastamonuKayseriKırıkkaleKırklareliKırşehirKilisKocaeliKonyaKütahyaMalatyaManisaMardinMersinMuğlaMuşNevşehirNiğdeOrduOsmaniyeRizeSakaryaSamsunSiirtSinopSivasŞanlıurfaŞırnakTekirdağTokatTrabzonTunceliUşakVanYalovaYozgatZonguldak
Bursa °C
sonhaber16.com

Medical Park Bursa’da meme kanseri konuşuldu

Medical Park Bursa’da meme kanseri konuşuldu
20.10.2022
A+
A-
  • Boybeyi ÇELİK

Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık ayı kapsamında VM Medical Park Bursa Hastanesi’nde ‘Kanser değil sen güçlüsün, saçların değil sen güzelsin’ temalı etkinlikte söyleşi, bone defilesi, müzik dinletisi düzenlendi.

Dünya Sağlık Örgütü 2004 yılından buyana Ekim ayını “Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” ilan etti. 15 Ekim “Dünya Meme Sağlığı Günü”; 26 Ekim ise meme kanserinin simgesi olan Pembe Kurdele Takma Günü kapsamında ayrıca farkındalık çalışmaları yapılıyor.

Etkinliğin açılış konuşması Başhekim Prof. Dr. Oktay Sarı tarafından yapılırken Medikal Onkolog Prof. Dr. Murat Arslan “Meme kanserinde tedavi yöntemleri”: Genel Cerrahi uzmanı Dr. Öğretim üyesi Serpil Bilgin Akyağcı ise “Erken teşhis hayat kurtarır”; Bursa Kanserle Savaş Derneği Başkanı Ümit Ecemiş ise “Sosyal sorumluluğun önemi” konusunda konuştu.

Etkinliğin ikinci bölümünde ise meme kanseri hastaları tarafından “Kanserle mücadelenin yaşanmış hikayeleri” dile getirildi. Ardından kemoterapi sırasında saçları dökülen hastalara atfen bone defilesi yapıldı ve etkinlik Haydar ve Aslı Kazanıroğlu tarafından sunulan müzik dinletisi ile sona erdi.

Etkinliğe Büyükşehir Belediyesi Aile, Kadın ve Çocuk Hizmetleri Şube Müdürü Nefise Ateş Demir, Yıldırım Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürü Filiz Çilingir, Bursa Kent Konseyi üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, çeşitli sendikalardan kadın temsilciler, sağlık çalışanları ile hasta ve hasta yakınları katıldı.

      

HAYATIN GÜZELLİKLERİNİ GÖRMEK LAZIM

Toplantının açılışında söz alan Başhekim Prof. Dr. Oktay Sarı, kendisinin de nükleer tıpçı olduğunu anımsatarak başladığı konuşmasında “kanıksamak” kavramına açılım getirdi.

Başhekim Prof. Dr. Sarı “Bazen pek çok şeyi kanıksıyoruz. İlk tanışan için kanser çok önemlidir. Ama biz hekimler kanıksıyoruz ve ‘Meme kanserinin toplumda görülme sıklığı yüzde şu kadar, birinci, ikinci evresi şöyle’ diyoruz. Ama hasta için kanser çok özel bir durum” dedi.

Prof. Dr. Oktay Sarı, onkoloji alanındaki hekimlerin kanser hastalarına hasta psikolojisini dikkate alarak bir psikiyatrist gibi yaklaşması gerektiğine vurgu yaparak farkındalığın önemine dikkat çekti. Prof. Dr. Sarı “Dağda yürüyüş yapıyordum, bir diken gördüm, çiçeğine hayran kaldım. Evdeki aleovera bitkisinin yapraklarının şekli, düzeni beni büyüledi. Hayatı kanıksamayalım.

Bazen ayağımıza diken batıyor, bazen trafik kazası geçiriyoruz, bazen de kanser oluyoruz. Özetle benim diyeceğim şu; hayat kanıksamayalım, ikincisi ise Batılıların meşhur bir sözü var, ‘Carpe diem’; yani ‘Anı yaşa’. Anı yaşayalım, hayatın güzelliklerinin farkında olalım” şeklinde konuştu.

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

Ardından söz alan Genel Cerrahi uzmanı Dr. Öğretim üyesi Serpil Bilgin Akyağcı kanser alanında çalışan bir cerrah olmasının aynı sıra meme kanseri bir annenin kızı olduğunu belirtti. Dr. Akyağcı şunları söyledi:

“Meme kanseri her 8 kadından birinde görülüyor. Kanserden ölümlerin yüzde 18’i meme kanseri kaynaklı. Meme kanseri riskini artıran faktörler arasında ‘ailede meme ve rahim kanseri vakalarının olması, beyaz ırk, küçük yaşta regl ve geç menopoz, geç doğum, alkol ve sigara, obezite ve yağlı beslenme’ gibi hususları sayabiliriz.”

Dr. Serpil Bilgin Akyağcı meme kanseri belirtilerine değinerek “Meme kanseri belirtileri arasında memede veya koltukaltında ele gelen kitle. Meme başından akıntı, çöküntü, şekil bozukluğu, soyulma, kabuklanma, şekil bozukluğu, yaralar. Meme cildinde yaralar, ödem, şişlik şekil değişikliğini sayabiliriz” diye konuştu.

Kadınların kendi kendine gözle ve elle doğru muayenenin çok önemli olduğuna vurgu yapan Dr. Akyağcı, meme kanserinde tümörlerin erken evrede teşhisinin hayat kurtardığını söyledi.

   

Bir plastik model üzerinde kişinin kendi kendini doğru bir şekilde gözle ve elle, ayakta ve yatarak nasıl muayene edeceğini gösteren Dr. Akyağcı, kendi kendine muayenede kişinin kendi normalini bilmesi gerektiğini anımsattı.

Akyağcı “Kendi normalinizi bilin. Sık sık muayene etiğinizde bunu anlarsınız.  Sonrasında değişiklikleri fark edersiniz. İki meme asla birbirinin aynısı değildir, tıpkı yüzümüz gibi. Yeni oluşmuş şekil bozukluğu varsa önemlidir. Kitle bulunca korkmayın. Kitlelerin yüzde 90’ı kanser değildir. İyi huylu kitleler fazladır. 20 yaşından itibaren her yaşta kadınlar her ayın belli günlerinde kendi kendilerini muayene etmeli. Klinik muayene için 39 yaşa kadar 3 yılda bir, 40-49 yaş arası 2 yılda bir klinik muayene artı mamografi çektirilmesi, 50 yaş üzeri ise yıllık mamografi çektirilmesi şart” dedi.

Dr. Akyağcı, kadınların radyasyon yayıyor ya da acıtıyor diye mamografiden çekinmeleri için bir neden olmadığına vurgu yaptı. Ardından teşhise yönelik ayrıntılı bilgiler veren Dr. Serpil Bilgin Akyağcı konuşmasını “Erken teşhis hayat kurtarır” diyerek bitirdi…

MEME KANSERİNDE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Medikal Onkolog Prof. Dr. Murat Arslan “Tarama ile yakaladığımız kanserler meme, rahim ağzı ve kolon kanserleri ile erkeklerde prostat kanserleridir. Kanser zaman içinde oluşuyor. Kanser hücre çekirdeği hastalığıdır” dedi.

Kimi zaman immün sisteminin bu hücreleri yakalayabildiğini ya da hücrenin ‘ben hatalıyım’ diyerek kendi kendini yok ettiğini de anımsatan Prof. Dr. Arslan Türkiye’de meme kanserinin birinci; dünyada ise sigara kullanımındaki artış nedeniyle Akciğer kanserinin birinci, meme kanserinin ise ikinci sırada olduğunu söyledi.

Meme kanserinin erken yakalanmasının çok önemli olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Arslan şu bilgileri paylaştı:

“Tümörün 1 santimin altında olması tedavi açısından çok önemlidir. Her bir milimetrede kendini beslemek için damar yapıyor. Organlara lenf bezi ile sıçrıyor. Kanserin metastaz yapıp yapmadığı tedavi seçiminde önemli.”

Tedavi yöntemlerini anlatan Prof. Dr. Arslan meme kanseri tedavi sürecine yönelik cerrahi, cerrahi öncesi terapi, kemoterapi, radyoterapi, hormon terapi, hedeflenmiş tedavi, immün terapi gibi tıbbi teknik bilgileri paylaştı.

ÜMİT ECEMİŞ: SOSYAL SORUMLULUK

Bursa Kanserle Savaş Derneği Başkanı Ümit Ecemiş ise “Sosyal sorumluluğun önemi” konusunu gündeme getirdi. Derneğin bu yıl 50. Yılını kutlayacağını anımsatan Başkan Ecemiş, kendisinin de bir sağlık personeli olduğunu, Prof. Dr. Murat Arslan ile birlikte çalıştığını, kanserli hastaların tedavi ve ameliyat süreçlerinde kendilerinin ve yakınlarının yaşadıklarına tanık olduğunu anlattı.

Ecemiş sosyal sorumluluğu yeni başkan seçildiğinde yaşadığı bir gerçek hikaye üzerinden gündeme getirdi. Ecemiş şöyle konuştu:

“2015 yılında Bursa Kanserle Savaş Derneği’ne yeni başkan seçilmiştim. Bir kamu hastanesinde çalışıyordum, yoğun bir iş gününde bir telefon geldi; ‘Banka hesap numaranızı verin bağış yapacağım’ dedi. Ben de ‘kim arıyor’ diye sordum; ‘Ben Hamal Mehmet, 315 lira göndereceğim’ diye yanıt verdi. Açıkçası beni kim işletiyor, diye düşündüm. Miktar da tuhaftı. Akşamına yine aradı, ‘Başkanım yarın sabaha hesaba geçecek’ deyince, hemen kim olduğunu neden 315 lira gönderdiğini sordum, anlattı; ‘Kocaeli Kandıra’dan arıyorum. Lakabım Klas Hamal, adım Mehmet Ateş. Ben her ayın bir gününü bir hayra vakfetmek için çalışırım. Bir ay önce bağış yapacağım yeri ve günü kura ile seçerim. Zira her gün aynı parayı kazanamam. Bazen 200, bazen de 400 lira kazanırım. Seçtiğim gün 315 lira kazandım.  Kanser hastalarına yardım demiştim. Sosyal medyadan sizi buldum.’ O gün ‘hala umut var’ dedim. Sosyal sorumluluğun anlamı başkalaştı benim için. Mehmet Ateş ile daha sonra görüşmeyi sürdürdüm. İş insanlarının davetli olduğu bir iftar etkinliğinde kendisini sahneye çağırdım.”

Başkan Ümit Ecemiş sözlerini “Mehmet Ateş de benim Bursa Kanser Derneği kapılarımdan biridir. Sosyal sorumluluk başlangıcı ve sonu olmayan bir süreç. Birlikte yaparsak daha güçlü oluyoruz” diyerek noktaladı.

Ardından kanser hastaları yaşanmış hikayelerini paylaştılar. İlk söz alan ise VM Medical Park Hastanesi başhemşiresi Naciye Akın oldu. Akın “37 yaşındaydım. Kanser oldum. Annem için çok zordu. Doktorum ne derse onu yaptım. Hikaye o zaman farklıydı. Şu anda çok rahat konuşuyorum. Ama yaşarken çok farklı; kemoterapide saçlarınız dökülmeye başladığınızda kuaföre değil berbere gidip kafanızı usturaya vurduruyorsunuz. Moralimi hep yüksek tuttum. İyileştim. Hayata hiç küsmedim, gülerek yaklaştım. Saçım döküldüğünde, kazıttığımda hiç bone ya da peruk kullanmadım. Öylece çıktım dışarıya. İyileştim, evlendim. Hayatın içindeyim. Erken teşhis hayat kurtarıyor, bunu unutmayın” diye konuştu.

RENKLİ BONE DEFİLESİ VE KONSER

Kemoterapide dökülen saçlara atfen düzenlenen bone defilesinde hastane çalışanlarından oluşan amatör mankenler büyük bir başarıyla boneleri sundu. Etkinlik Haydar ve Aslı Kazanıroğlu müzik dinletisi ile sona erdi…

VM Medical Park Kurumsal Pazarlama Uzmanı Feray Bülte’nin olarak sivil toplum kuruluşları ile sendika temsilcileri, idari ve yerel yönetim bürokratlarından oluşan konuklarla tek tek ilgilenmesi ise takdirle karşılandı.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.