Babacan: İktidar değişikliği olmadan, ekonomi…

22.05.2023
A+
A-

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Habertürk TV’de Kübra Par ve Fevzi Çakır’ın sorularını yanıtladı. Babacan, cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci turu öncesinde sıcak gündemi değerlendirdi,

Babacan şunları söyledi: 

‘Stratejimiz kapı kapı dolaşmak, miting yok’

“İşimizin kolay olmadığını biliyoruz ama çalışınca, gayret gösterince bu seçimi kazanma ihtimalimiz var. Fark sadece 2,5 milyon. İlk turda 1 milyon geçersiz oy var, 8 milyon kişi seçime gitmemiş. Sinan Oğan’ın destekçilerin ikinci turda önemli bir faktör olacak. Olanca gücümüzle çalışıyoruz. 81 il teşkilatımız yoğun olarak sahada. 6 partinin il başkanları 81 ilde her sabah toplanıyor. Stratejimiz kapı kapı, sokak sokak dolaşmak. Miting yok.”

‘İstedikleri arkadaşları karşımıza çıkarsınlar’

“Partimizi kurduk kuralı benim bir kere TRT’de programım olmadı. A Haber’de olmadı, CNN Türk’te olmadı. Hodri meydan. Kendinize güveniyorsanız davet edin. İstedikleri arkadaşları karşımıza çıkarsınlar. Ama biliyorlar ki, beni ve DEVA Partisi’nin hazırlıklarını gösterdikleri anda iş değişecek.”

‘Adaylarımızın olduğu illerde CHP’nin ciddi oy artışı var, hepsi helal’

“DEVA Partisi’nin adaylarının olduğu illerde CHP’nin bir önceki seçime göre toplam tam +15 tane milletvekili oluşmuş. Kahramanmaraş’ta adayımız 2. sıradan seçime girdi. CHP’nin oyu %9.5’tan %16.3’e çıktı. 1 vekili vardı, 2 oldu. Gaziantep’te CHP bir önceki seçimlerde %15 oy çıkartmış, şu anda %20.4, 5 puan artış var. Dolayısıyla bizim adaylarımızın olduğu illerin tamamında CHP’nin ciddi oy artışı var. Hepsini hak ettik ve hepsi helal. En ufak bir kaygımız yok. Biz olmasaydık bu kadar vekil çıkmazdı. Sadece biz de değil. Gelecek Partisi’nin İl Başkanı Şırnak’tan aday oldu. CHP’nin bir önceki seçimde aldığı oy %2.2 Şırnak’ta. Bu seçimde %8.7. Ankara 1. bölgede Sadullah Ergin Bey aday oldu. CHP’nin oyu %5,5 arttı, Çankaya’daki oyu %7,5 arttı. Siirt, bizim il başkanımız 1. sıradan aday oldu CHP’den. CHP %2.1’den %7.8’e çıktı.”

‘HDP’yle herhangi bir pazarlık söz konusu değil, nokta’

“Siyasi partiler arasında diyalog ayrı, iş birliği ayrı bir şeydir. Bizim DEVA Partisi olarak her partiyle diyalogumuz var. HDP’yle herhangi bir müzakere, herhangi bir pazarlık, herhangi bir şart söz konusu değil. Hiçbir şey yok. Nokta.”

‘Güvenlik ve terörle alakalı en ufak taviz olmaz’

“Devleti iyi tanıyan, Dışişleri Bakanlığı’nda yetişmiş, dünyanın pek çok ülkesinde büyükelçilik yapmış arkadaşlarımızdan oluşan bir komisyon oturdu Suriye politikamızı oluşturdu. Güvenlik, terörle mücadele ile alakalı sapasağlam duruş var. En ufak bir taviz yok, olmaz da. Ben 8 yıl MGK üyesi oldum. Bu güvenlik meselesinde, ülkenin sınırları konusunda asla taviz verilmez, bunu kimse yapamaz.”

‘Ülkenin güvenliğini sağlamak başka ülkelerden kredi istemekle olmaz’

“Sayın Erdoğan ‘Ülkenin güvenliğini sadece ben sağlarım’ havası oluşturuyor. Kusura bakmayın da bu ülkenin güvenliğini sağlamak başka ülkelerden 3-5 milyar dolar kredi istemekle olmaz. Birleşik Arap Emirlikleri’nden para istiyor. Putin’e ‘Şu doğal gaz parasını ödeyemiyorum, ertele’ diyor. Hiç kimse, hiç kimseye bedava kredi vermez. Borç alan emir alır.”

‘Başörtüsüymüş, imam hatipmiş, güvencesi hep beraber biziz’

“Vatandaşlarımız, ‘Kara kış mı, bahar mı?’ seçeneklerinden birini tercih edecekler. Biz, bahar diyoruz. Gelin, bu ülkeyi hep beraber güzelleştirelim. Gençlerimiz yeniden umutlansın. Kazanılmış hakları hep beraber koruyalım. Başörtüsüymüş, imam hatipmiş, bunların güvencesi hep beraber biziz. Asla taviz olmaz. Sonuna kadar terörle mücadele edeceğiz. Sınırlarımızı koruyacağız.”

‘İktidar değişikliği olmadan ekonomi düzelmez’

“İktidar değişikliği olmadan bu ekonomi düzelmez. 28 Mayıs’ta Sayın Erdoğan kazandığı takdirde bu ülkenin ekonomisinin gideceği yer daha kötü, daha kötü, daha kötü, daha kötü… 2001-2002 krizini, 2008-2009 krizini çözen ekibin başında olmasam belki ben de ‘Büyük bir enkaz var, nasıl düzelecek’ diye korkardım. İki kere kriz çözdük. Bu krizi de çözeriz. Bizim Millet İttifakı olarak şahane bir ekonomi kadromuz var.”

‘Sayın Erdoğan ikinci turu kazanırsa döviz karaborsa olacaktır’

“Ülkemizin ekonomisi ve finansal sistem yakın tarihimizin en kötü noktasında. Altı kaynayan düdüklü tencere gibi… Altını kısmazsanız patlar. Her türlü rasyonalitenin dışına adım atıyorlar. Şu anda Merkez Bankası’nın 75 milyar dolar net borcu var. Altın ve döviz satışı yapılıyor. Dövizle alakalı yavaş yavaş karaborsa oluşmaya başladı. Sayın Erdoğan ikinci turu kazanırsa döviz karaborsa olacaktır. Ya kur patlayacaktır ya da piyasadan resmi kurla değil, çok daha pahalıya döviz almak zorunda kalacaksın.”

Cumhurbaşkanı yardımcılığından feragat: “Böyle bir gündem yok”

“Diğer genel başkanların Cumhurbaşkanı Yardımcısı olması fikri CHP’nin yaptığı yazılı hazırlıkta olan bir fikirdi. Biz de benimsedik. Geçiş sürecinin yol haritasını ortaya koyduk. Bunun tekrar değişmesi, yine altı liderin karar vermesiyle mümkün. Siyasi partileri destekleyenler, aynı zamanda destekledikleri partinin genel başkanı yönetimde söz sahibi olsun diye destek veriyor. Altı lider bir araya gelerek birbirimizin argümanlarını dinlemesi lazım. Şu anda böyle bir gündem yok. ‘Bunu bir daha ele alalım’ denirse, oturup argümanları dinleriz, vatandaşımızın sesini dinlemek de önemli tabii.”

‘Sayın Kılıçdaroğlu kazandığı anda Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’nın daha yakın görüşmesi gerekecek’

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun kazanması, yürütme tarafında Millet İttifakı’nın, Meclis tarafında da Cumhur İttifakı’nın olduğu bir tablo gösterecek. Denge ve kontrol sisteminin olduğu, güçler ayrımının daha iyi işlediği bir sistem anlamına da gelecek. Sayın Kılıçdaroğlu kazandığı anda Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’nın her konuyu daha yakın görüşmesi gerekecek.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.