AYM Erdoğan’ın Yetkisini İptal Etti

AYM Erdoğan’ın Yetkisini İptal Etti
04.06.2024
A+
A-

Anayasa Mahkemesi (AYM) kritik bir karara imza attı. Mahkeme, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası başkanını süresinden önce değiştirme yetkisini iptal etti. Karar ekonomi politikalarında değişikliğe yol açabilir.

Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanını görev süresi dolmadan değiştirme yetkisini iptal etti. Kararla 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) 151. maddesinin (h) ve (j) bentlerinin Anayasa’ya aykırı olduğuna hükmedildi.

erdogan-merkez-bankasi.jpg

Anayasa Mahkemesi kritik bir karar aldı. AYM, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası başkanını süresinden önce değiştirme yetkisini iptal etti.

Bu karar, Türkiye’nin ekonomik yönetimi ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığı üzerinde önemli etkiler yaratabilir. Kararın detayları, Resmî Gazete’nin 4 Haziran 2024 tarihli sayısında yayımlandı.

Mahkeme, 7 Aralık 2023 tarihli kararında, 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) 151. maddesinin (h) ve (j) bentlerini Anayasa’nın mülga 91. maddesi yönünden Anayasa’ya aykırı bularak iptal etti.

merkez-bankasi.jpg

Mahkeme, TBMM’den yetki alınmadan yapılan bu düzenlemelerin Anayasa’ya aykırı olduğuna hükmetti. Anayasa Mahkemesi’nin kararı, Resmî Gazete’nin 4 Haziran 2024 tarihli sayısında yayımlandı.

İlk olarak 6 Temmuz 2019’da Cumhurbaşkanı Erdoğan, TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’yı görevden alarak yerine Murat Uysal’ı atamıştı. Bu süreç günümüze kadar benzer şekilde devam etmişti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.