sonhaber16.com

Son anketler ve ittifakların durumu

Son anketler ve ittifakların durumu

Kamuoyu araştırmaları siyasetin gündeminden düşmüyor her açıklanan anket üzerine komplo teorilerin ardı arkası kesilmiyor.

Eylül ayında yapılan anketlerde Cumhur ve Millet İttifakı arasında farkın bariz bir şekilde kapandığı ortaya çıktı.

Hatırlatmış olalım; anketler pandemi döneminde yapıldığı için az sayıda vatandaşa ulaşılmış gözüküyor.

MAK Danışmanlık tarafından yapılan “Eylül 2020 Türkiye Kamuoyu” anketinde ilginç sonuçların çıktığı görülüyor.

AK Parti %30,6, -CHP % 22,2- MHP % 9,3- İYİ Parti % 9,5 -HDP %8,1- Gelecek Partisi % 2,7- DEVA Partisi %2,6- Saadet Partisi % 1 ve diğerleri % 1 olurken kararsız seçmen oranı ise % 13 olarak tespit edilmiş.

Bu sonuçlara ittifaklar açısından baktığınızda Cumhur ittifakı % 39,9, Millet ittifakı CHP-İYİ Parti ve Saadet Partisi toplamı %31,7 oluyor aradaki fark yaklaşık % 8.

Anket sonuçlarını değerlendirenler ise özellikle muhalif kesim Ak Parti’nin ciddi oy kaybına uğradığını ve Millet ittifakına henüz dâhil olmamış partileri katarak Cumhur ittifakının karşısında kararsızlar hariç %45,1 bir bloğun olduğunu savunuyorlar.

Millet ittifakının oyu %31,7 iken, HDP her hangi bir ittifakın içinde veya Millet ittifakının içinde yer alır mı?

Ali Babacan’ın kurduğu DEVA ile Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi Millet ittifakının içinde yer alır mı?

Bu soruların cevapları şimdilik yok sadece siyasi nezaket doğrultusunda karşılıklı ziyaretler var. Kaldı ki İYİ Parti lideri Akşener’in son kurultayda ittifaktan söz etmemesi ve iyileştirilmiş bir sistemi partisinin gündemine taşıması olası bir seçimde ittifakta kalacak mı kalmayacak mı sorularını da beraberinde getirdi.

CHP içinde ittifaklara karşı tavır sergileyen bir kesimin de olduğunu da unutmamak lazım. Hem CHP, hem İYİ Parti içerisinde geçtiğimiz seçim sonuçlarına göre hala ittifak kalmalı mı yoksa herkes tek başına mı seçimlere katılmalı tartışmalarının yaşanması seçmen nezdinde muhalefete güveni azaltmaya devam ediyor.

Cumhur ittifakında hiçbir sorun yok; AK Parti ve MHP uyum içindeler ama TBMM’de desteğe ihtiyaçları var. Özellikle erken seçim kararı alınması için ve hedeflerinde İYİ Parti olduğu Ankara kulislerinde son günlerde sıkça dillendiriliyor.

MAK Danışmanlığın açıklamasında “HDP’li seçmenin bir kısmı farklı endişelerle partisini gizlemektedir. Yukarıdaki verilerde HDP baraj altı görülse de geçmiş tecrübelerimiz HDP’ye oy veren %2-3 oranında seçmenin, seçimin çok yakın olmadığı dönemlerde, anketlere farklı tercih yansıtsalar da, seçim zamanlarında partilerine yöneldikleri ayrıntısını unutmamamız gerektiğini göstermektedir. 13 puanlık kararsız seçmen oranı, önemli oranda AK Parti’den kopup başka partilere (şimdilik) gitmeyen kararsız kalan seçmeni göstermektedir. Bu kararsız seçmen, yeni partilere mi, mevcut partilere mi kayar ya da seçime doğru AK Parti toparlar mı onu bilemiyoruz. Ama şu an için görülen AK Parti’de ciddi bir taban kayması var. Ve bu kaymanın % 5’e yakını yeni partilere gitmiş durumda” denildi.

Ağustos ve Eylül aylarında yapılan anketleri incelediğinizde %5’lik farkların olduğunu görüyoruz. Enteresan gelişme ise kararsız seçmenin devamlı yükselişte olması. Kararsız seçmenler içinde siyasi partileri zorlayacak kesim şüphesiz genç seçmenler…

Bu sonuçlara göre artık ittifaklar, siyasetin olmazsa olmazı konumuna gelmiş. Her kim ittifaktan ayrılırsa TBMM dışı kalacaktır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ