Prof. Dr. Erkan Işığıçok’un ‘TEMİZ KALİTE’ anlayışı…

Prof. Dr. Erkan Işığıçok’un ‘TEMİZ KALİTE’ anlayışı…

Değerli Hocam, Prof. Dr. Erkan Işığıçok ile aylardır programladığımız ama pandemi (Covid-19) sebebiyle yapamadığımız sohbeti en sonunda gerçekleştirdik. Erkan Hocam’ın deyişi ile, ”Ülke ve dünya ekonomisini değerlendirdik, arada çekirdek de çitledik çay ve kahve de içtik.”

Erkan Hocam; Uludağ Üniversitesi İ.İ.B.F Ekonometri Bölümü, İstatistik Ana Bilim Dalı ve KALBİR (Kalite Birliği) Başkanıdır.

Erkan Işığıçok Hocam, kendisini kaliteye ve sisteme adamış, çok değerli bir bilim insanı… Dur durak bilmeden teknolojinin tüm olanaklarını (Online Seminerler) kullanarak, bireylere kalite sistem desteği vermektedir.

Değerli Hocam, pandemi döneminde de eğitimlerinden hiçbir şekilde kaçınmayıp şu online eğitimler vermiştir. ”Gıda İşletmelerinde Üçüncü Göz, İstatistik.”, ”SPSS ile İstatistiksel Veri Analizi”, ”İş Dünyasında Karar Vermek, Fark Yaratmak ve Değer Katmak için Üçüncü Göz, İstatistik.”

Günümüzde, istatistiki verilere güvenin çok azaldığı bir ortamda, Hocamızın paylaşımları bizlere güven vermektedir.

Prof. Dr. Erkan Işığıçok – Metin Enengin – Tansel Saylı…

Erkan Hocamızın paylaşımları, kalite konusunun ne kadar önemli bir konu olduğu, ülke ekonomisinin kalkınmasının ve sürdürülebilirliği açısından olmazsa olmazımızdır. Devlet – okul – fabrika ile birlikte diğer toplumsal dinamiklerin kalite konusunu benimsemesi, eğitim alması ve uygulaması ekonomik olduğu gibi siyasi ve toplumsal açıdan üstünlük sağlayacaktır.

Hocamızın güzel ve anlamlı deyişi;

”Tanımlayamadığınızı ölçemezsiniz,

Ölçemediğinizi analiz edemezsiniz,

Analiz edemediğinizi iyileştiremezsiniz,

İyileştiremediğinizi kontrol edemezsiniz,

Kontrol edemediğinizi yönetemezsiniz,

Yönetemezseniz yok olup gidersiniz.”

Başka söze gerek var mı?

***

”Güvenilir veriler; bilgiye ulaşmanızı, riskleri azaltmanızı ve fırsatları yakalamanızı sağlar.”

”Güvenilir verilerle istatistik üçüncü gözünüz olabilir. Bu bilim gözüdür. Üçüncü göz: İstatistik sayesinde buz dağının görünmeyen kısmını görebilirsiniz.”

Aynı zamanda KALBİR Başkanlığını da yürütmekte olan Erkan Hocamız, 13.09.2020 tarihli EKOHABER Gazetesi’ndeki yazısında önemli uyarılarda bulunmaktadır:

”COVID-19 Standartları Gelmeli.”

”Bize çok şey öğreten koronavirüs, aynı zamanda standartların öneminin anlaşılmasını da sağlamıştır.”

” Covid-19’un ne zaman biteceği belli olmamakla birlikte, bitse bile devamında başka bir virüs ile karşılaşılması olasılığı yüksek görünmektedir. Bu nedenle, TSE önderliğinde tarafsız ve siyasetten bağımsız bilim kurulu üyeleri oluşturularak, dünyadaki uygulamalar da araştırılarak, sadece hijyen belgesi ile yetinmeyip, özellikle sağlık güvenliği standardı, dijital güvenlik (online alışveriş standardı, online eğitim standardı, dijital para standardı, vb.) standardı, ithalat-ihracat standardı, üretim standardı ve bunların belgelendirilmesi konularında çalışılmasının yararlı olacağını düşünüyorum.”

Öğrencilerimizi topluma ve sanayiye hazırlıyoruz, diğer taraftan da sanayi kuruluşlarımıza kalite anlamında destek vererek, onların rekabet güçlerini arttırmaya ve ülkemizin refah seviyesine katkı yapmaya çalışıyoruz. Bizler sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyor, temiz kalite anlayışını toplumun her alanına yaymak için çaba harcıyoruz.” Bursada bugün – 01 Mart 2016

”KALBİR, insanlara, firmalara, kamu kurumlarına, özel kuruluşlara ve toplumun tüm kesimlerine dokunan ve onlarda kalite konusunda sosyal sorumluluk anlayışıyla farkındalık oluşturmaya ve iyileştirme yapmaya yönelik çalışan bir dernektir. KALBİR, milli kuruluşumuz olan TSE’den sonra, özellikle kalite şehri Bursa’da sosyal sorumluluk kategorisindeki en önemli kalite üssüdür.”  ManşetX – 06 Kasım.2017 

Değerli Hocamız Işığıçok;  soyadı gibi tüm kesimlere ışık saçmaya devam etmektedir. Bizler, kendisini takip etmekte zorluk çekmekteyiz. Hocamız aynı zamanda bir doğasever, iyi bir doğa yürüyüşçüsü…

Prof. Dr. Erkan Işığıçok…

Samimi, candan, yüreği insan ve doğa sevgisi ile dolu, kaliteyi yaşam felsefesi edinmiş değerli bir bilim insanı… Kendisi ile üniversite yıllarımda bir araya gelemedik ama, ben de bir doğasever olarak birlikte dağlarda yürüme ve sohbet etme onurunu elde ettim. Elbette bu sohbet sırasında,   istatistik derslerimize giren Prof. Dr. Özer Serper ve Prof. Dr. Necmi Gürsakal hocalarımızı da sevgi ile andık….

Bireyden başlayacak olan kalite anlayışının, toplumsal alana yayılacağı ve böylece toplumumuzda yaşam kalitesinin yükseleceği inancındayım. Kalite sistemi tüm kurum/kuruluşları da kapsayacak şekilde yaşam felsefemiz olmalıdır. Hocamın, bilgi konusundaki sözleri bizlere verilen bir mesaj niteliğindedir…

”İstatistik ile verilerinizi bilgiye dönüştürebilirsiniz. Verileriniz varsa bilginiz var, bilginiz varsa gücünüz var. Bilgi güçtür.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. Avatar Nazım Sevgel dedi ki:

  Çok beğendim.

  1. Tansel Saylı Tansel Saylı dedi ki:

   Nazım Abi… çok teşekkürler…

 2. Avatar Raji dedi ki:

  Soyadı gibi, ışığı çok olsun …

  1. Tansel Saylı Tansel Saylı dedi ki:

   RAJİ Kardeşim…. selam olsun…

 3. Avatar İdris Sever dedi ki:

  Hocamızın da sizin de elinize sağlık! Üniversitelerimiz bağımsız bilim üreten yapılar olarak pratik hayatla iç içe olmalı ve bilimin sahada nasıl verime dönüştüğü gösterilmelidir. Sadece teoride kalan bilim vakit kaybından başka bir şey değildir! Selamlar, saygılar…

  1. Tansel Saylı Tansel Saylı dedi ki:

   İDRİS Kardeşim… çok teşekkürler.. Sn. Erkan Hocam… dediklerinin hepsini yerine getirmektedir…. Örnek olması sebebiyle…. selamlar…

 4. Avatar Yakup Kangırtay dedi ki:

  Yüreğine sağlık dost 🌻🌿🌿

 5. Avatar Yakup Kangırtay dedi ki:

  Yüreğine sağlık güzel dost 🌻🌿🌿

  1. Tansel Saylı Tansel Saylı dedi ki:

   YAKUP Kardeşim…. selam olsun…

 6. Avatar Suat Kaya dedi ki:

  👏👏🙏🙏 Tansel bey elinize sağlık.

  1. Tansel Saylı Tansel Saylı dedi ki:

   SUAT Kardeşim…. teşekkürler…

 7. Avatar Veysel Budak dedi ki:

  Bilgi dolu muhabbet paylaşımınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum.Saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

  1. Tansel Saylı Tansel Saylı dedi ki:

   VEYSEL Abim….. saygı ve sevgilerimle…

 8. Avatar Ece Saylı dedi ki:

  Üniversitemin çok değerli hocası Sn. Erkan Işığıçok’u ve kalemini çok sevdiğim önemli üstad Sn. Tansel Saylı’yı bu paylaşımdan dolayı yürekten kutluyorum. Tek solukta okudum, iyi ki varsınız!

 9. Tansel Saylı Tansel Saylı dedi ki:

  Ece…. teşekkürler…

BİR YORUM YAZ