DOLAR8,3257
EURO10,0523
ALTIN478,748
BIST1420
AdanaAdıyamanAfyonAğrıAksarayAmasyaAnkaraAntalyaArdahanArtvinAydınBalıkesirBartınBatmanBayburtBilecikBingölBitlisBoluBurdurBursaÇanakkaleÇankırıÇorumDenizliDiyarbakırDüzceEdirneElazığErzincanErzurumEskişehirGaziantepGiresunGümüşhaneHakkariHatayIğdırIspartaİstanbulİzmirK.MaraşKarabükKaramanKarsKastamonuKayseriKırıkkaleKırklareliKırşehirKilisKocaeliKonyaKütahyaMalatyaManisaMardinMersinMuğlaMuşNevşehirNiğdeOrduOsmaniyeRizeSakaryaSamsunSiirtSinopSivasŞanlıurfaŞırnakTekirdağTokatTrabzonTunceliUşakVanYalovaYozgatZonguldak
Bursa 24°C
Mevzi Sağanak
sonhaber16.com

Meral Akşener’den Erdoğan yanıtı: Bu ülke taşıyamıyor

Meral Akşener’den Erdoğan yanıtı: Bu ülke taşıyamıyor
REKLAM ALANI
24.09.2019
527
A+
A-

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Habertürk canlı yayınında Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Habertürk’te Fatih Altaylı‘nın sunduğu Teke Tek Özel programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Habertürk’te Fatih Altaylı’nın konuğu olan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, BM’deki zirvede açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, sosyal medyada yaptığı paylaşımı eleştirdi.

Akşener, “Sayın Erdoğan BM’de bir konuşma yapıyordu buraya gelirken tweet olarak atmış. Herkes için barış, herkes için adalet herkes için özgürlük herkes için hukuk istedi… Yani. İnşallah dönüşte Türkiye’de bunu hayata geçirir” dedi.

Altaylı’nın “Türkiye’de bunlar yok mu?” sorusu sonrasında Akşener, “Elbette Türkiye’de yok ama orada bizde var başkalarında yok dedi muhtemelen. Şimdi bu tweetin gereğini yapmasının takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

Akşener’in açıklamalarının satır başları şöyle oldu:

FATİH ALTAYLI: 31 Mart’tan sonra gerilim azaldı mı?

MERAL AKŞENER: Hayır azalmadı. Erdoğan BM’de herkes için barış, herkes için adalet, herkes için hukuk istedi. İnşallah Türkiye’de bunu hayata geçirir.

ATLAYLI: Türkiye’de olmadığı için mi?

Elbette Türkiye’de yok. Bir tweet attı, bunun takipçisi olacağız.

ALTAYLI: Sayın Ekrem İmamoğlu randevu istedi. Direk ona randevu vermektense 30 büyükşehir belediye başkanını çağırdı. ‘Barış havası geliyor’ dendi…

AKŞENER: 31 Mart akşamı rasyonelliği eline almış bir sayın Erdoğan görmüştüm. Orada İstanbul seçimlerini kabul edeceğini ve seçmenin verdiği mesajları okumaya çalışan sayın Erdoğan görmüştüm. Fakat yanıldım 6 Mayıs’ta yeniden seçim kararı alındı. 23 Haziran’da İstanbullu 800 bin farkla sayın İmamoğlu’nu seçti. Bunu Millet İttifakı’nın paydaşları olarak okumamız lazım ama biz iki ayrı siyasi partiyiz.

ALTAYLI: Nasıl okuyorsunuz?

AKŞENER: Seçmen iradesine konulan zorbalığa, ehh dedi. Bu seçmen tek başına AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti, HDP’nin seçmeni değil. Meral Akşener’e de, İmamoğlu’na da sayın Erdoğan’a da mesaj verdi. Şimi Türkiye patron şirketi olarak yönetildiği için, patronun ‘seçmen velinimettir’ mottosuna geri dönme ihtimali var idi. Ama ben büyük zigzaglar görüyorum. Büyükşehir belediye başkanları külliyeye çağrıldı. Bu normalde olması gereken bir iş, biz bunu Türkiye’de alkışlarken öldük.

“İSTANBULLU 23 HAZİRAN’DA KULAĞI KOPARDI”

ALTAYLI: Kendi adınıza size ne mesaj vardı?

AKŞANER: Şu mesajı gördük. Hem ben şahsen hem de partimiz çalıştı. Bir oy firesi olmadı. Aldığımız mesaj şudur, seçmen doğru projeyle, doğru dille, kutuplaştırmayan, kucaklayıcı bir dille yürüdüğünüz zaman sizi görüyor. Şunu da anladık. Bir çalışma yaptık, İstanbullu’nun verdiği oyu İYİ Parti ya da CHP olarak ya da Millet İttifakı’nın bütünü olarak ‘Biz kazandık bu işi’ dediğimizde hata ederiz. 23 Haziran’ın galibi İstanbulludur. Biz hep ‘bu hükümetin kulağını çekin’ dedik. ‘Ceketimi atsam seçilirim’ şeklinde seçmene saygısızlık var. 31 Mart’ta kulak çekildi, 23 Haziran’da kulağı kopardı İstanbullu, bunu gördük.

ALTAYLI: Bu seçim sonucu ileriye dönük bir şey vaad ediyor mu?

AKŞENER: Eğer 2023’e kalır da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ‘Sayın Erdoğan tekrar seçilir mi’ diye sorarsam. Yeni sistemde Cumhurbaşkanını seçemezseniz, gitti. Sayın Erdoğan bugünkü tabloda İstanbul özelinden yola çıkarak Cumhurbaşkanı seçilmesi mümkün değil.

ALTAYLI: Bu trend değişir mi?

AKŞENER: 2023’de sayın Erdoğan’ın seçilemeyeceğini söylüyorum. Aktif politika yapmış bir insan olarak.

ALTAYLI: İYİ Parti destekler mi?

AKŞENER: Bizim sayın Erdoğan ve AK Parti iktidarına yönelik itirazlarımız sürüyor. Sayın Erdoğan’ın diline, insanları kamplaştırıcı, kutuplaştırıcı söylemine, Cumhur İttifakı’nın mitoz bölünme gibi iki hücre gibi olmasına. Ortaya koydukları kötü dile, ekonomideki gidişata, dış politikadaki tırnak içinde değerli yalnızlığımıza, 4,5 milyon Suriyeli sığınmacının ülkemizde bulunmasına, bunu sağlayan yanlış politikalara, bir yıl evvel ‘kardeşim Esad’ bir yıl sonra ‘katil Eset’ olmasına itirazlarımız var bizim. Bu itirazlarımız değişmiş değil. Şu olursa, buna CHP’nin de destek vereceğini zannediyorum. Bu ülke Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni taşıyamıyor. İyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönmek için bir konsensüs aranıyorsa orada oluruz. Zannediyorum ki CHP de orada yer alır.

“DIŞİŞLERİ’NİN BÜTÜN HAFIZASI YOK OLDU GİTTİ”

ALTAYLI: Parlamenter sisteminde ön koalisyon gerekiyor. Parlamenter sisteme dönüş AK Parti’nin de işine gelecek bir şey değil mi?

AKŞENER: Bilim insanı yönüm var. Kişisel anlamda parlamenter sisteminin değiştirilmesinin karşısında olduk. ABD, Fransa’da olduğu gibi yarı başkanlık sistemini dahi, denetleme mekanizmalarının bulunduğu sistemi Türkiye’de tartışabiliriz. 150 yıllık birikimimiz var bizim. Bugünkü sistem hiçbir bilimsel, uygulanmış yeri yok. Bir tek Güney Amerika ve Afrika’da uygulanan değişik bir şey. Tartışılabilir elbette. 150 yıllık birikimin çöpe atılıp, yeniden bir sistemi kurmaya kalkıştığınızda günlük hayatınızdaki hukuku değiştirmek için 15 yılı değiştirmeniz gerekiyor. Türkiye’nin oluşturduğu kurumların, kuralların ortadan kalkmasına. Bir tek saray kurumu oluştu. Saraylar yeni bir hayat tarzını, yeni bürokrasiyi, paralel bir evreni, bambaşka bir sistem oluşturur. Bizde sadece saray var şu anda. Hukukun üstünlüğü mevcut mu? Şu an için mevcut değil.

ALTAYLI: Daha önce mevcut muydu?

AKŞENER: Kör topal vardı. Dün ekonomide sermaye, emek, teknolojik üretim anlayışı varken. Bugün bilimin önde olduğu, bacasız fabrikaların, üst teknolojinin uygulandığı yeni dünya var. Elbette ona uygun parlamenter demokrasiye dönülmesini Türkiye için iyi olacağına inanıyorum. Monşer denildi. Dış politikanın, Dışişleri Bakanlığı’nın bütün hafızası yok edildi. Peki ne oldu? Monşer de yok şimdi, kayboldu gitti. Türkiye çok ciddi devlet birikimi ve yönetimi olan bir devlet. Biz güçlü Türkiye için ihtiyacı olan her şeye sahibiz. Yönetilemiyor deniliyor. Türkiye yönünü kaybetti. Ekonomide, günlük hayatımızda güven ekonominin patronudur. Güveni sağlayan işte ve dışta demokrasi, hukukun üstünlüğü. 250 TL’ye doldurduğunuz market alışverişlerinde arabanızı bugün 300-350 TL’ye dolduruyorsunuz. İstihdam yaratamazsanız, iç talebi yaratmaya çalışıp, kaynak bulamazsanız, üretimden uzaklaştırırsanız, canınız istediği her yere üniversite açıp, mezunlarının iş bulamadığı binlerce çocuğa ‘iş bulmak zorunda değilim’ derseniz, Türkiye yönetilmez.

“AMERİKA, RUSYA, İRAN BİZİM KOMŞULARIMIZ OLDU”

ALTAYLI: 2023’e 1 yıl kala AK Parti ‘hadi parlamenter sisteme dönelim’  derse kabul eder misiniz?

AKŞENER: Onu partimize sormamız gerekir ama benim kişisel görüşüm evettir. Çok basit bir şey değil.

ALTAYLI: Değerli yalnızlık dediniz ama sanki eskisi kadar değerli yalnız olmadığımız duruyor gibi. Son aylarda Başkan Trump Türkiye’nin çok lehine konuşuyor. İki konuşmasını dinledim, para versen, Türkiye’yi savun desen, avukat olsan bu kadar savunur. Keza Putin. Acaba azalmaya başladı mı değerli yalnızlık?

AKŞENER: İnşallah. Ben mesela İYİ Parti’nin dost mu, düşman mı olduğunu bilmiyoruz. Almanya’nın, İsrail’in dost mu düşman mı olduğunu bilmiyoruz. Putin şimdilik iyi. İsrail’le, Mısır’la elçimiz yok. İsrail limanlarında alışveriş devam ediyor. Bu ciddiyetsizlik ülkeler arasında, devletlerarasında elbette liderlerin ahbaplığı güzel bir şeydir. Ama ilişkiler liderler üzerinden yürümez, kalıcı olmaz. ABD bize dost mu? Bilmiyoruz. YPG/PYD/PKK, Fırat’ın doğusuna gidilecek ne olacak? Afrin’de, İdlib’de bir şeyler oluyor, belli değil. Değerli yalnızlığımızı bizim Suriye’de İran, Rusya, Amerika komşumuz oldu, doğru çok fazla yalnız değiliz.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.