Küresel alım devlerinden Türk moda endüstrisine büyük övgü

Küresel alım devlerinden Türk moda endüstrisine büyük övgü

Yıllık 17 milyar dolar ihracatı ile dünyanın 5’inci büyük hazır giyim tedarikçisi konumunda bulunan ve orta vadede ilk 3’e girmeyi hedefleyen Türkiye’ye yabancı alım gruplarının temsilcilerinden övgü yağdı.

Debenhams, Hudson, Barneys ile Bongenie Greider’in de aralarında bulunduğu dünya çapındaki alım gruplarının temsilcileriyle birlikte MBFWI ve yeni dönemde içerik değiştiren The Core İstanbul’u değerlendiren İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe 17 milyar dolarla Türkiye’nin ikinci büyük ihracatçı sektörü olduklarını söyledi.

İhracatta kilogram birim fiyatı arttırmanın yolunun tasarımdan, markalaşmadan ve inovatif üretimden geçtiğini hatırlatan Mustafa Gültepe, İHKİB’in dünya çapında bir marka haline getirdiği MBFWI sayesinde Türk markalarının ve tasarımcılarının küresel vitrinde yerlerini aldıklarını ifade etti. Gültepe şunları söyledi:

“Türkiye’nin hazırgiyimde markalı ihracatı yüzde 10 civarında. Tasarım odaklı ihracatta ise yüzde 1’in altındayız. Yani arzu ettiğimiz yerin çok uzağındayız. Dört Dörtlük Eylem Planı’mızla 4 yılda markalı ihracatımızı yüzde 25’e, tasarım odaklı ihracatımızı ise yüzde 5’e çıkarmayı hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşmada 12. sezonuna giren MBFWI büyük rol üstlendi.

Sektör olarak 2018’e 19 milyar dolar ihracat hedefi ile başladık. 8 aylık veriler hedefin çok uzağında olmadığımızı gösteriyor. 2018’in 8 aylık bölümünde geçen yıla göre yüzde 4 artıdayız. Ocak – Ağustos döneminde 11,8 milyar dolarlık ihracat yaptık. Aslında 8 ay itibarı ile 12 milyar doların üzerinde olabilirdik. Kurban bayramındaki 4 günlük kayıp performansımızı olumsuz etkiledi. Önümüzdeki 4 ayda bu farkı kapatacağımıza ve 19 milyar dolarlık rekor ihracat hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum. Bu yıl net ihracat gelirimizi de 14 milyar dolardan 16 milyar dolara çıkarmış olacağız.” 

THE CORE’DA KONSEPT DEĞİŞİKLİĞİ YAPTIK

MBFWI ve The Core İstanbul Komite Başkanı Cem Altan ise Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde (PSM) 11 – 14 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecekmoda haftasında 2019 İlkbahar / Yaz koleksiyonlarının sergileneceğini söyledi.  Marka ve tasarımcıları küresel alım devleri ile buluşturan MBFWI’nın yarattığı sinerji sayesinde hedeflere çok daha hızlı ulaşacaklarını anlatan Cem Altan şöyle devam etti:

“İHKİB olarak sanayici ve tasarımcı iş birliğine de büyük önem veriyoruz. Bu çerçevede MBFWI ile eş zamanlı düzenlediğimiz The Core İstanbul’da konsept değişikliğine gittik. The Core İstanbul’u bu sezondan itibaren tasarımcılarımızla markalarımızın bir araya gelip yeni iş birliklerine imza atacakları bir organizasyona dönüştürdük. Bu platformda Türk üreticiler, tasarımcılardan sadece koleksiyon değil aynı zamanda model de satın alarak ihracata yönelik yeni ve yerli tasarım ekonomisi yaratacaklar. Bugüne kadar buna benzer bir iş birliği gerçekleşmedi. Bu kapsamda birebir tanıtım ve toplantılarla doğru üreticinin doğru tasarımcıyla bir araya gelmesini sağlayacağız.”

ABD’Lİ BARNEY’S: TÜRKİYE FIRSATLARLA DOLU, KENDİNİZİ DAHA ÇOK TANITIN

ABD merkezli alım devi Barney’s New York temsilcisi Chiristine Ellis tasarım gücü ve hızlı üretim kapasitesi ile Türkiye’nin hazır giyim ve konfeksiyonda büyük fırsatları barındırdığını söyledi. Döviz kurlarının TL karşısında yılbaşından bu yana yüzde 70’i aşan değer artışının alım grupları için Türkiye’nin cazibesini daha da arttırdığını vurgulayan Ellis, şöyle devam etti:

“ABD yıllık 100 milyar dolara yakın hazır giyim ithalatı yapıyor. Dünyanın 5’inci büyük hazır giyim tedarikçisi olan Türkiye’nin ABD’ye hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı ise sadece 560 milyon dolar. ABD’nin hazır giyim ürünü tedarik ettiği ülkeler listesinde Türkiye 20’inci sırada yer alıyor. Üretim kapasitesi ve güçlü tasarım alt yapısına sahip Türk moda endüstrisi, ABD pazarında çok daha üst sıralarda olabilir. Çünkü Türkiye fırsatlarla dolu bir ülke. Bu nedenle İstanbul’u tercim ettim. Kalite ve rekabetçi fiyat verebilme gücü ülkenizi rakipleri karşısında öne çıkarıyor. Bu noktada tanıtımın rolünü de çok önemsiyorum. Moda endüstrinizin kamu otoritesi ile de el ele verip başta ABD olmak üzere tüm pazarlarda güçlü bir tanıtım atağı başlatması gerektiğini düşünüyorum.”

İNGİLİZ DEBENHAMS: TÜRK MODA ENDÜSTRİSİ HIZLI ÇÖZÜM ÜRETİYOR, GÜVEN VERİYOR

Debenhams UK Dış Ticaret Direktörü Sara Bradley de, 15 yıldır alım yaptığı Türkiye’nin hızlı moda ve inovatif ürün konusunda çok ileri bir konumda olduğunu söyledi. Türkiye’den hemen her kategoriden ürün aldıklarını anlatan Bradley, “Ülkeniz ürün çeşitliliği ve hızlı modanın yanı sıra, sorunların hızlı çözümü konusunda da bize güven veriyor. Ayırca modacılarınız özgün tasarımlara imza atıyorlar. Onların yeni sürprizlerini görmek için İstanbul’a geldim” dedi.

KANADALI HUDSON’S: GENÇLER FARK YARATIYOR

Hudson’s Bay Canada Moda Direktörü Tyler Franch ise moda endüstrisinin farklı, özgün ve yeni tasarımlar görmek istediğini vurguladı. Günümüzde farkı gençlerin yarattığına dikkat çeken Franch,  şöyle devam etti:

“Türkiye’nin genç tasarımcılara verdiği destek beni çok etkiliyor. Moda endüstriniz genç tasarımcıları her türlü desteği sunarak çok önemli bir iş yapıyor.  Önümüzdeki dönem piyasada genç, butik tasarımcıların etkin olduğu bir dönem olacak. Kendi mağazalarımda bu tür alımlara önem veriyorum.

Ben bir süredir New York, Paris, Londra, ve Milano moda haftalarına gitmiyorum.  Yeni ve farklı ürün arayışım olduğu için İstanbul’a geldim. Çok verimli bir ziyaret olduğunu şimdiden söyleyebilirim.”

Bongenie Greider Kadın Giyim Departmanı Sorumlusu Tatiana Shanina da Türk tasarımcıların  geleneksel çizgileri çok başarılı bir şekilde modern trendlerle birleştirdiğini söyledi. Shanina, Türkiye’nin moda endüstrisinde ve tasarımda geldiği noktanın kendisini çok etkilediğini vurguladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ