DOLAR16,6937
EURO17,4992
ALTIN974,845
BIST2401,96
AdanaAdıyamanAfyonAğrıAksarayAmasyaAnkaraAntalyaArdahanArtvinAydınBalıkesirBartınBatmanBayburtBilecikBingölBitlisBoluBurdurBursaÇanakkaleÇankırıÇorumDenizliDiyarbakırDüzceEdirneElazığErzincanErzurumEskişehirGaziantepGiresunGümüşhaneHakkariHatayIğdırIspartaİstanbulİzmirK.MaraşKarabükKaramanKarsKastamonuKayseriKırıkkaleKırklareliKırşehirKilisKocaeliKonyaKütahyaMalatyaManisaMardinMersinMuğlaMuşNevşehirNiğdeOrduOsmaniyeRizeSakaryaSamsunSiirtSinopSivasŞanlıurfaŞırnakTekirdağTokatTrabzonTunceliUşakVanYalovaYozgatZonguldak
Bursa °C
sonhaber16.com

CHP Bursa’dan peynir ithaline isyan!

CHP Bursa’dan peynir ithaline isyan!
26.08.2020
A+
A-

Ekonomide izlenen hatalı politikalar ve iktidarın kurduğu düzenin sonucunda çıkan buhranın ağır faturası vatandaşlarımızın sırtına yüklenirken, bu yükü en çok omuzlayan kesimlerin başında yer alan tarımsal üretim ve hayvancılıkla geçinen vatandaşların sorunlarını ele alan CHP Genel Merkezi, tüm illerde eşzamanlı olarak yapılan basın açıklamalarıyla konuyu kamuoyunun da gündemine taşıdı. CHP açıklamasında TL’nin maalesef değer yitirmesi sonucu gübre, ilaç, tohum ve mazot gibi girdi fiyatları hızla artarken çiftçi yeterince desteklenmediği gibi, ilave olarak tarım ürünü ithalatı kolaylaştırılarak üreticinin ürün fiyatıyla girdi fiyatı arasında sıkıştırıldığı kaydedildi.

YASANIN ÇİFTÇİYE DESTEK EMRİ UYGULANMADI

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, eşzamanlı açıklamayı basınla paylaştı.

Son 14 yılda devletin çiftçimize Tarım Kanunu gereği ödemesi gereken 175 milyar TL’lik desteğin ödenmediğinin kaydedildiği açıklamada “Bu, devletin her bir çiftçi ailesine 80 bin 754 lira borçlu olduğu anlamına gelir. Diğer taraftan, özellikle son birkaç yıldır hasat zamanı açılan ithalat kapılanyla çiftçilerimizin malının değeri pula dönmüştür. Saray hükümetinin, Venezuela’dan bazı tarım ürünlerinin ve peynir çeşitlerinin vergisiz ithalatına ilişkin son kararı da iktidarın çiftçi karşıtı uygulamalarının devamıdır” denildi.

“EZİNE’DEKİ, KARS’TAKİ PEYNİR ÜRETİCİSİ DURURKEN, VENEZÜELA ÇİFTÇİSİNE DESTEK”

AKP iktidarının 200’e yakın peynir çeşidi zenginliğiyle adeta bir peynir cenneti olan ve dünya genelinde süt ve peynir üretiminde ilk 10 içerisindeki Türkiye yerine Venezuela’yı tercih ederek, ne kadar yerli ve milli olduklarını bir kez daha gösterdiğinin vurgulandığı açıklamada şöyle denildi:

“Sarayın aldığı son kararla Türkiye, Venezuela’dan peyniri vergisiz ithal edecektir. Trakya’daki, Ezine’deki, Kars’taki peynir üreticileri dururken, Saray yönetimi Türkiye’deki çiğ süt üreticisi yerine, Venezuela’nın üreticisine destek vermekte, yabancı üretici için yeni imkanlar sağlanmaktadır. Nitekim, Türkiye’deki yerel seçimlerden önce 25 kuruşa çıkarılan süt destekleri, seçimler sonrasında 10 kuruşa indirilmiş, ardından da 15 kuruşa çıkarılmıştır. Girdi fiyatları sürekli artarken, artırılması gereken destek, süt üreticisinin cebinden kepçeyle alınmış, sonra damIalıkla ancak bir kısmı geri verilmiştir.”

Bir başka karar ile Venezuela’dan vergisiz ayçiçeği ithalatının kapısının da aralandığı belirtilen açıklama şöyle devam etti:

“CHP ‘Ayçiçeğinde 3,5 lira taban fiyatı ve 75 kuruş prim ödemesi üreticinin maliyetini anca karşılar. Bu fiyatlar ve fazlası verilmelidir’ derken, Saray hükümeti Venezuela’dan vergisiz ayçiçeği ithalatının önü açmıştır. Öyle görünmektedir ki ülkemiz, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dünyada ayçiçeği ithalatında birinci olacaktır. Biz CHP olarak, Saray yönetiminin bu ülkenin çiftçisini ezerken başka ülkelerin çiftçisini desteklemesinin nedenini öğrenmek, tek adam rejimi altında ezilen, ekonomisinde ciddi sıkıntılar ve gıda kıtlığı yaşayan Venezuela’ya olan bu muhabbetin sebebini bilmek istiyoruz.”

“SARAY REJİMİNİN ARTIK ÜLKEYİ YÖNETME KABİLİYETİ KALMADI”

Türkiye’nin iyi yönetilemeyip savrulmasına rağmen, saray ve ahalisi tarafından ekranlardan her gün pembe tabloların çizildiğinin kaydedildiği açıklamada, şu görüşlere de yer verildi:

“Fakat bu pembe tablolar milletimizin mutfağındaki boş tencereyi doldurmamaktadır. Güzel ülkemiz, bereketli topraklarıyla, olağanüstü konumuyla, genç nüfusuyla büyük bir potansiyele sahiptir. Milletin derdini çözmeye kararlı ehil bir kadroyla, doğru bir ekonomi programıyla, hukuk devletini ve kuvvetler ayrılığını güçlendiren çağdaş bir parlamenter demokrasiyle, vatandaşını kucaklayan, hiç kimseyi açıkta bırakmayan, çocukların yatağa aç girmesine müsaade etmeyen güçlü bir sosyal devlet anlayışıyla tüm sorunların üstesinden geleceğiz. Milletimiz, kendisinden kopanlara, sesini duymayanlara, halini görmeyenlere, kendisi yarın yiyeceği ekmeğin hesabını yaparken, vatandaşın parasıyla Saraylarda keyif çatanlara ilk fırsatta gereken yanıtı verecektir. Ülkemizin yarınlarında CHP vardır.”

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.