DOLAR18,644
EURO19,6447
ALTIN1075,782
BIST5005,3
AdanaAdıyamanAfyonAğrıAksarayAmasyaAnkaraAntalyaArdahanArtvinAydınBalıkesirBartınBatmanBayburtBilecikBingölBitlisBoluBurdurBursaÇanakkaleÇankırıÇorumDenizliDiyarbakırDüzceEdirneElazığErzincanErzurumEskişehirGaziantepGiresunGümüşhaneHakkariHatayIğdırIspartaİstanbulİzmirK.MaraşKarabükKaramanKarsKastamonuKayseriKırıkkaleKırklareliKırşehirKilisKocaeliKonyaKütahyaMalatyaManisaMardinMersinMuğlaMuşNevşehirNiğdeOrduOsmaniyeRizeSakaryaSamsunSiirtSinopSivasŞanlıurfaŞırnakTekirdağTokatTrabzonTunceliUşakVanYalovaYozgatZonguldak
Bursa °C
sonhaber16.com

‘Baro başkanları gelmedi’ iddiasını komisyon tutanakları yalanlıyor

‘Baro başkanları gelmedi’ iddiasını komisyon tutanakları yalanlıyor
05.07.2020
A+
A-

Avukatlık Kanunu’nda değişiklik öngören ve çoklu baro sistemi getiren teklifin görüşülmesi sırasında TBMM Adalet Komisyonu’nda sert tartışmalar yaşanırken, baro başkanlarının da Meclis bahçesindeki nöbeti sürüyor. Adalet Komisyonu Başkanı Yılmaz Tunç, AKP Grup Başkan Vekilleri Bülent Turan ve Cahit Özkan ile Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun, baro başkanlarının komisyona çağrıldıkları fakat gelmedikleri yönündeki açıklamalarını komisyon tutanakları yalanladı.

TBMM Adalet Komisyonu’nun 2 Haziran tarihindeki toplantısına ait tutanaklara bakıldığında, Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in, tutanağa geçirilmesini isteyerek söz aldığı görülüyor. Komisyon Başkanı Tunç söz veriyor ve Antmen şöyle konuşuyor:

“ALPAY ANTMEN (Mersin) – Teşekkür ederim Sayın Başkanım. Ben tutanağa geçmesi anlamında ve usul açısından arz ediyorum: 1 Temmuz 2020 tarihinde Başkanlığınıza 7 baro başkanının bunların içinde İstanbul, Ankara, İzmir baro başkanları ile kadın baro başkanları Trabzon, Kocaeli, Düzce ve Kayseri Baro Başkanı akil bir başkan olarak Komisyona davet edilmesiyle ilgili dilekçe verdim. Sayın Başkanlığınız bunu uygun görmedi, tutanağa geçmesi için arz ediyorum. Bunun yanında, baro başkanlarımız bugün tarihli dilekçeyle toplantıda hazır bulunmak istediklerini bildirdiler. Komisyonumuza ve bir de ekine 80 baro tarafından imzalanmış çoklu baroya karşı olduklarına dair bildirgelerini de sundular. Ben bunu Komisyona arz ettim, tutanağa geçmesi için söylüyorum.

OTURUM BAŞKANI YILMAZ TUNÇ – Teşekkür ediyoruz.

ALPAY ANTMEN (Mersin) – Son olarak Sayın Başkanım, Barolar Birliği temsilcimiz burada ama Avukatlık Kanunu’na göre Barolar Birliği baroları temsil eder ama avukatları temsil etmez burada avukatları baro başkanları temsil etmeliydi diyorum. Saygılar sunarım.”

Kim ne demişti?

TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç, baro başkanlarının toplantıya katılma talebiyle ilgili komisyon üyelerine bilgi verirken, “Baro başkanlarının hepsi birden gelmek istediklerini ifade ederek aralarından seçilecek 3 temsilcinin yeterli olmayacağını, hepsinin Komisyona gelmek istediğini öğrendik ve bu nedenle temsilci göndermeyi kabul etmemişler. Korona virüsü nedeniyle biz burada zaten kısıtlı imkânlarla çalışırken 80 baro başkanının burada birlikte yer alması tabii ki mümkün değil. İyi niyetli olsalardı herhâlde 3 temsilciyi buraya gönderirlerdi” demişti.

AKP Grup Başkan Vekili Bülent Turan da, aynı gün “Az önce Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ‘Arkadaşlarım meclis kapısı önünde lütfen davet eder miniz’ dedi. Bir görüşme trafiği oldu. Komisyon başkanının oluruyla ilgililerle görüşerek Meclis Başkanının araya girmesiyle içlerinden 3 baro başkanının içeri gelmelerini komisyona katkı sağlamalarını kabul ettik. Aradık telefonlarını açmadılar. CHP’li Zeynel Emre de aradı ancak talebi ‘hepimiz geliriz’ yaklaşımıyla reddettiler. Bir kez daha gördük kim iş yapmak istemiyor. Dertleri üzüm yemek ise 3 arkadaşınız komisyona katkı sağlardı” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da 3 Temmuz’da, görüşmelere katılmak isteyen ve Meclis’e alınmayan baro başkanları ile ilgili şöyle demişti:

“Baro başkanlarına sesleniyorum, dün (2 Temmuz) TBMM’de komisyona çağrıldınız gelmediniz, yine aracılık edelim lütfen gidin konuşun. Diyalog imkanının reddedilmesini doğru bulmuyorum. Diyalog kurmadan dava kazanabiliyor muyuz ki kendi mesleki davamızı kazanalım?”

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.