Babacan cephesinden AK Parti’nin son iddiasına yalanlama

Babacan cephesinden AK Parti’nin son iddiasına yalanlama

AKP’li milletvekilleri ve burada görev yapmış eski isimlerin Ali Babacan’ın yeni kuracağı partide yer almayacağına yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Ekonomi eski Bakanı Ali Babacan’ın kuracağı partiyle ilgili yeni gelişmeler ortaya çıkmaya devam ediyor. Partinin Aralık sonuna doğru resmen kurulacağı, AKP’li milletvekilleri ve eski isimlere sıcak bakılmadığına yönelik iddiaların ise gerçeği yansıtmadığı ifade edildi. Yeni partide kurucular kurulunun farklı ideolojiden isimlerle oluşturulacağı belirtilirken, Babacan’ın tek tek görüşme yaptığı ve bu konuda titiz davrandığı öne sürüldü.

Gazete Duvar’dan Özlem Akarsu Çelik’in aktardığı kulis şöyle: AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, CNN Türk’te yayınlanan Gece Görüşü programında Hande Fırat’ın Ali Babacan’ın kuracağı parti ile ilgili sorusuna şu yanıtı verdi:

“Kamuoyu araştırmaları gösteriyor ki, Barış Pınarı Harekâtımıza destek şu anda yüzde 81… Eğer bir parti kurma niyetleri vardıysa bile bunu bir kez ertelemişlerdi geçmişte biliyorsunuz; 31 Mart seçimini beklediler. 31 Mart Seçiminde, Cumhur İttifakı’nın yüzde 52, AK Parti’nin yüzde 44 oy almış olması, siyasette bir boşluk olmadığını ortaya koydu. Bu yüzden bunlar ertelediler parti kurmayı. Şimdi oluşan havayla beraber görüyorum ki bunlar yine bir erteleme içindeler”. Kurulması planlanan partilerden vazgeçme veya kuruluşun ertelenmesi gibi bir karar değişikliği olmadığını dünkü yazımda belirtmiştim. Bugünkü yazıda da eski başbakan yardımcısı Ali Babacan cephesinde durum ne, ona bakalım.

“AKP’Lİ VEKİLLERİN YER ALMAYACAĞINA YÖNELİK BİLGİ DOĞRU DEĞİL”

Yine bazı haberlere yansıdığı gibi “kurucular kurulunda geçmişte AK Parti’de yöneticilik veya milletvekilliği yapmış isimlerin veya hâlihazırda milletvekili olanların yer almayacağı” yönündeki bilgilerin de doğru olmadığını belirtiyorlar.   Babacan ekibi siyasi etik gereği hâlihazırda milletvekili olanlara veya hâlihazırda bir partinin yöneticisi sıfatına sahip olanlara teklif götürmedi. Talep onlardan gelirse bu isimlerle görüşüldü. Yani alınan prensip kararının, “şu şu isimler kurucular kurulunda yer almayacak” gibi bir bağlayıcılığı yok. “Kurucular kurulunda siyasi yelpazenin farklı renkleri yer alacak mı?” sorusuna ise “Renkli bir tabloyla karşılaşacaksınız. Kurucu yapının oluşuna katkı sunanlara bakınca insanlar kendisini asli kurucu unsur gibi hissedecek” yanıtını veriyorlar.

“KURUCULAR KURULU NETLEŞTİRİLİYOR”

Babacan görüşmelere devam ediyor ama kuruluş için planlanan takvimde sona yaklaşıldığından, kısa süre içinde görüşmelere nokta konulacağı ve partinin kuruluşundan sonra katılımların sürebileceği yorumu yapılıyor.   Yola kimlerle çıkılacağı kısmen şekillense de kurucular kurulunun tam kadro netleşmesi için görüşmelerin tamamlanması bekleniyor.

ARALIK SONUNDA…

Bugünlerde üzerinde harıl harıl çalıştıkları ise ekonomi, yargı, eğitim, sağlık vb. alanlarda oluşturulan çalışma masalarında kaleme alınan politika temel metinleri… Partinin yol haritasını belirleyecek bu metinler için konunun uzmanları ve siyasetçiler birlikte çalışıyor. Bir kez daha “Öngörülen tarih nedir?” diye sordum. Şu cevabı aldım: Parti aralık ayı sonunda, planlandığı gibi kurulacak.

(Yeni Gaste)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ