Aşure Günü etkinliğinde izdiham: 31 ölü, 100’den fazla yaralı

Aşure Günü etkinliğinde izdiham: 31 ölü, 100’den fazla yaralı

Irak’ın Kerbela kentindeki yas gününde yol çöktü, 31 kişi hayatını kaybetti, 100’den fazla kişi yaralandı.

Kerbela olayını anmak için Irak’ın Kerbela şehrinde toplanan kalabalığın merasim sırasında yürüdüğü yolun çöktüğü ve yaşanan izdiham sonrasında çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği, onlarca yaralının olduğu bildirildi.

Irak Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Saif Al-Bader yaptığı açıklamada, Aşure Günü etkinliğinde izdiham nedeniyle 31 kişinin yaşamını yitirdiğini; 100’den fazla kişinin ise yaralandığını duyurdu.

KERBELA OLAYI NEDİR?

Tarihe Kerbela Vakası şeklinde geçen olay, Emevi Devleti’nin ilk halifesi Muaviye bin Ebu Süfyan’ın ölümünden sonra yerine geçen oğlu Yezid’in, Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin’den kendisine biat etmesini istemesiyle başladı.

İslam’da saltanatın olmadığı gerekçesiyle buna karşı çıkan Hazreti Hüseyin ve beraberindekiler, 10 Ekim 680’de (Hicri 10 Muharrem 61) bugünkü Irak sınırları içinde bulunan Kerbela şehrinde Yezid’in ordusu tarafından şehit edildi. İslam tarihinin önemli ve acı olaylarından biri olan Kerbela olayı, hicri takvime göre her sene Muharrem ayının 10’una rastlayan Aşure Günü, tüm Müslümanlar tarafından anılıyor.

(Ciddigazete)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ