sonhaber16.com

Askıdaki ekmek

Askıdaki ekmek

İnsanoğlu her türlü şartlarda yaşabilir, lakin susuz ve aç yaşayamaz. O yüzdendir ki ekmek, rejimlerin yıkılmasındaki en büyük etkendir.

İstanbul’da ekmek fiyatlarına zam yapılınca ilk tepkiyi MHP lideri Bahçeli göstermişti ve tepki olarak “askıda ekmek” kampanyasını başlatmıştı. Bahçeli, “Hali vakti yerinde her vatan evladı, kendisine en yakın ekmek fırınına gitmeli, eğer 2 ekmek alacaksa 3 ekmek parası ödemeli. Unutmayalım ki inancımız ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ esasına dayanmaktadır.” açıklamasında bulundu. İstanbul İl Başkanı Twitter hesabından, ”Komşusu açken tok yatan bizden değildir Hadis-i Şerifi esasıyla tüm teşkilat mensuplarımızla, liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’nin ‘askıda ekmek’ kampanyasına iştirak ediyoruz.” ifadelerini paylaşarak ilk destek veren olmuştu.

Fakat Bahçeli’nin, “askıda ekmek” kampanyası siyasetin seyrini bir anda değiştirmeye yetti de arttı. İki gündür muhalefetin hedefinde Bahçeli ve iktidarın ekonomi politikası var. En ağır eleştiri DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’dan geldi ve Babacan, Erzurum’da yaptığı konuşmasında “Askıda ekmek diye bir proje başlattılar. Bu yaptıklarından hiç utanmıyorlar mı? Bir ülkede adaleti, insan haklarını, demokrasiyi askıya alırsanız o ekmeği de askıya koymak zorunda kalırsınız. Bu iktidarın bir ortağının vatandaşının ekmek parasına muhtaç kaldığını açıkça ilan etmesi demek, bu nasıl bir önerim anlayışıdır? Bu nasıl bir utanmazlıktır? Söze gelince “yerli” diyorlar, “milli” diyorlar. Milliyetçilik askıya ekmek koymak değildir. Milliyetçilik bu ülkenin her bir vatandaşını aynı samimiyetle kucaklayabilmektir” dedi.

Muhalefetin MHP’ye yönelik alaycı eleştirilerine Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Semih Yalçın, “Askıda ekmeğe siyaset katmak ve bundan suni gündemler icat etmek milletin aşına kir akıtmaktır, ekmeğine zehir sürmektir, sofrasına necaset bulaştırmaktır. Millî kültürümüzün yüksek değerlerini mülevves ellerinizle kirletmeyin” açıklamasında bulundu.

Gelelim işin siyaset dışındaki stratejik derinliğe.

Sizce MHP lideri, “askıda ekmek” kampanyasını sadece ekmeğe yapılan zamma tepki olarak mı başlattı?

Siyasi olarak bakarsanız evet öyle ama ben öğle düşünenlerden değilim. Çünkü Bahçeli’nin çok akıllı olduğuna ve TBMM’deki Grup konuşmasında her kelimeyi konuyu dağıtmadan büyük bir ustalıkla ve edebi dille mesajlarını verdiğini biliyorum.

Dünya tarihinde rejimlerin değişmesinde ekmek; yani açlık veya yoksulluk, en belirleyici faktördür. Örnek Rusya’daki Ekim Devrimi veya kendi yakın tarihimize bakalım, Türk milleti nasıl oldu da Monarşi rejiminden Cumhuriyet rejimine ‘evet’ dedi.

Rusya’daki Ekim Devriminde insanlar ekmek diye bağırıyorlardı, Anadolu’da ise bir tarafta düşman, diğer yanda yokluk vardı. Bursa’nın Yenişehir ilçesinin bir köyüne gelen Türk askerleri, köylüden yardım talebinde bulundular. Birkaç öğün karınlarını doyurmak için aldıkları ise iki araba yabani elmaydı. Çünkü köylünün elinde yiyecek yoktu, daha sonra iki at arabası elmasını askerine veren köylüye İstiklal Madalyası gönderildi.

İşte ekmek bu kadar önemlidir.

Şimdi askıda ekmeği meydana çıkaran Bahçelinin asıl tepkisinin zammı yapanlara değil, rejimi yönetenlere olduğunu düşünüyorum.

AK Parti, Bahçeli’nin zam tepkisine ve muhalefetin eleştirilerine sessiz kalıyor, kimsenin ağzını bıçak açmıyor Cumhurbaşkanı Erdoğan işi kurtarma derdinde ama yalnız kalıyor ne yazık ki.

Muhalefetin erken seçim çağrılarını sıklaştırdığı şu günlerde reste rest yerine Bahçeli’nin mesajını iyi okumak lazım. İş, ekmeğe kadar geldiyse ki Bahçeli’nin kampanyası bunu gösteriyor, o zaman bir an evvel ekonomide sert tedbirler almak geriyor yoksa askıdaki ekmek bile kurtarmaya yetmeyecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ