sonhaber16.com

AK Parti Bursa’da Salman’la yola devam

AK Parti Bursa’da Salman’la yola devam

Siyasette erken seçim tartışmaları sürerken, AK Parti Bursa ilçe teşkilatlarındaki kongre sürecini hızlı bir şekilde tamamladı ve il kongresi için gün saymaya başladı.

AK Parti, genel prensip olarak tek adaylı kongreleri tercih ediyor özellikle il kongrelerinde. İşte Bursa teşkilatında da tek adaylı bir il kongresi olacak.

AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, Ankara kulislerinden öğrendiğimiz kadarıyla ani bir değişiklik olmazsa görevine devam edecek.

Salman; delege listesini yaparken beklenenin aksine hem vefa örneği gösterdi, hem de geçmişte bakanlık ve başkanlık yapanları liste dışı bırakmayarak taraf olmadığını gösterdi, şimdi aynı yolu yeni il teşkilatını oluştururken de yapacağını düşünüyorum.

AK Parti Genel Merkezi için Bursa, son yerel seçimlerde elde kalan en büyük belediye ve Erdoğan sorun istemiyor. Son teşkilata yönelik konuşmasında, ”Eleştiri yapanlar, teşkilatların başarı için çalışsınlar” demişti ve Genel Merkeze Bursa’dan kimler il yönetiminin değişmesi için gittiyse eli boş döndüler.

Büyükşehir yasasının değişmesinin ardından Başkanlık sisteminin uygulamaya başlanmasıyla siyasette özellikle Büyükşehir Belediye Başkanları siyasetin illerdeki yeni patronları oldular. Sakarya, Kocaeli ve Bursa belediye başkanları, Cumhurbaşkanı Erdoğan açısından çok önemli ve görüşmelerini milletvekilleri veya bakanlar üzerinden değil, direkt olarak bizzat kendisi yapıyor ve başkanlarının teşkilatlarla sorun yaşamasını istemiyor. Kısacası il ve ilçe teşkilatlarının Büyükşehir Belediye Başkanlarının karşısında değil, yanında olmasını istiyor.

AK Parti’de Bursa’da da Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile uyumlu çalışan sorun çıkarmayan Ayhan Salman’la yola devam denildi. Yapılan eleştiriler ise dikkate alındı ki farklı bir delege listesi hazırlandı. Belediye Başkanı ve il başkanının aynı ilçeden eleştirileri ise genel merkezde dikkate alınmadı.

Erken seçimin dillendirildiği günlerde belediyelerin siyasi partilerin adeta lokomotifi olacak konuma geldiğini düşünecek olursak Bursa, AK Parti’nin en önemli kozu olacaktır ki; Aktaş’ın elini güçlendirmek için Salman’a evet denilirken, kendisini parti kulislerinde eleştirenlerin delege yazılması, sanırım AK Parti’nin konuyu derinlemesine stratejik olarak değerlendirdiğinin göstergesi olsa gerek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ